Öncelikle güzide incelememe bir özür ile başlamak isterim. Geçen hafta bölümün sonunda gelen Whisperer fısıltısını ben duymamışım, duymadığım için de yazıyı ona göre yazdım. Herkesten çok özür diliyorum.

Rick’in ölümünün üzerinden iki bölüm geçti. The Walking Dead iki bölümdür gayet frene bastı. Geçen hafta benim farketmediğim ama gayet güzel bitmiş olan bölümden sonra bu hafta zaten bu şekilde yavaş bir bölüm olacağı zaten belliydi fakat ben bu kadar olacağını tahmin etmemiştim. Bölüm yavaş olmaktan ziyade amaçsızdı aslında.

Amaçsız derken, bölüm neye hizmet ettiğini bilmeden çekilmiş gibiydi. Aslında bunu sebebi haftaya olan ara sezon finali. Ara sezon finalinde ilk kez senenin kötüleri ile karşılacağız ve yüksek ihtimal ihya olmaya başlayacağız. Bunun dışında bu bölümün çok da konuşulacak bir durumu yok aslında ama tabii ne olursa olsun arada bize bir kaç ipucu vermeyi ihmal etmemişler.

Genel Durum

Evet, her yazıya “başlarken” diye attığımız başlangıç bu sefer yok. Bölümde başlayan ya da biten her hangi bir şey yok çünkü. Bölüm diğer bölümün kaldığı yerden başlıyor. Bu arada sormak istediğim soru şu, Maggie nerede arkadaş? İşin ilginç tarafı kendisi oyuncular arasında ve IMDb sayfasında gözükmüyor. İzleyicilerin büyük çoğunluğu da benle aynı soruları soruyor. Onun diziden ayrılışı pek net olmadı fakat dokuzuncu sezonun devamında olmayacak. Maggie’nin hikayesi henüz bitmedi ancak onun ne zaman döneceği de belli değil. Durum tamamen Lauren Cohan’ın programına bağlı.

Bizimkiler hala Hilltop yolunda. Genellikle Michonne’un gidiş gelişleri arasında yaşanan bir bölümdü. Kendisi, DJ ve Sıddıq ile beraber yeni bulunan diğer beş arkadaşın Alexandria’dan sürülüp Hilltop’a gitmesi ve Michonne’un bunlara eşlik etmesi dizinin asıl konusu bu bölümde. Michonne hala gömlek giyip, Rick gibi davranmaya çalışsa da bunda çok başarısız. Hatta biraz da takıntılı. Kendisi resmen, taş gibi şiddet bağımlısı olmuş. Hatta Sıddıq’ın bulduğu flütü Luke sahiplendikten sonra bir de keman olayı devreye girince, adamcağızın elinde silah var diye güzelim kemanı ortadan ikiye ayırıyor. Bunun dışında zombi akını gelmeden kimseye silahlarını vermiyor. Hatta DJ’in bile silah taşımasına kıl oluyor diyebiliriz. Eğer çok büyük süpriz olmazsa bu sezon boyunca Michonne’un bu gidiş gelişlerini daha sık izleyeceğiz.

Diğer bir konu ise Carol. Evladı için hiç bir şeyi yapmaktan kaçınmayan bu anne, ki geçen hafta milleti cayır cayır yakmıştı hatırlarsanız. Şimdi de oğluna bir yol gösterici, bir akıl hocası hatta yarın bir gün evladı kral olacağı için, bir lala arıyor. İlk gittiği kişi de Daryl. Burada öğrendiğimiz Daryl’in neden medeniyetten uzak yaşadığı. Kendisi Rick öldükten sonra birkaç sene Rick’in cesedini aramış ama mamafih bulamamış. Bunun pişmanlığını yaşamakta. Gerçi kendisi aynı zamanda Rick’i öldürmek istiyordu ama… Kör ölüyor bade gözlü oluyor sayın okuyucu.

Carol’un oğlu Henry ise kendi kendine takılıyor. Önce gece zombinin tekini Daryl zannediyor. Gerçi sonra cesaret gösterip Daryl’i kurtardı ama çok da başarılı bir öğrenci gibi gelmedi bana. Hani sanayiye verilse daha mı başarılı olur sorusunu soracakken, Carol’da benim düşündüğümü yaptı ve çocuğu direkt Jesus’un kollarına attı. Demirci olmaya karar veren Henry’de direk olarak Jesus’un yanında demirci olarak işe girdi. Yalnız köye girdikleri anda Enid’den konuşuluyordu. Sakın ve lütfen Enid ve Henry arasında saçma bir aşk alevlenmesin. Çünkü senaristler Rick’in ölümünün üzerinden 5 sene değil gerçekten 2 hafta geçmiş gibi davranıyorlar.

Son olarak geçen hafta kaybolan Rosita ve Eugene var. Whisperers ekibine ilk kez bu kadar yaklaşan iki kişi olan bu ikiliden Rosita kaçmayı başarmış yalnız Eugene kayıplarda. Bundan sonraki hafta Eugene bulunuyor ama merak etmeyin. İlk kez Whisperers ekibini haftaya göreceğiz. Bu konuda daha heyecanımı nasıl belirtebilirim bilmiyorum. Gerçi çizgi romandaki ekibin aynısı değiller fakat ben daha iyi yansıtılacağını düşünüyorum. Çünkü çizgi roman ekibi daha ruhanilerdi. Buradakiler daha gerçekçi.

Biterken

Daha demin dediğim gibi. Sanki hiç 5 sene geçmemiş gibi. Tam olarak 5 sene geçip geçmediği de belli değil gerçi. Daryl nasıl hala aynı motora biniyor o da belli değil. 5 sene önce benzin kıtlığı çekiyordunuz, nerden buldun da benzini son hız basıp Eugene’i aramaya gidiyorsun?

Başka bir ilgimi çeken olay ise sırt yaraları. Michonne’da iki tane ve Daryl’de dört tane sırt yarası var ve aynı silahla açılmış gibiler. Muhtemelen anlatılmayan kısımda (o 5 senelik kısımda) bunların başına bir iş geldi. Tam olarak bilemiyorum ne olduğunu elbette ama önemli karakterlerin bu yarayı taşıdığını düşünüyorum. Çünkü iki seferdir yaralara gayet önem veriliyor. Bunun üzerine bir çok teori üretsem dahi hepsi birbirinden saçma olduğu için vazgeçtim. Fakat diğer karakterlerin yara şekillerine bakıp bir fikir beyan edeceğim ileriki haftalarda.

Ara sezon finalinde görüşmek üzere…