Merhabalar. Bildiğiniz gibi Netflix‘in Witcher dizisinden ilk test görüntüsü bizlerle paylaşıldı. Paylaşılan videoda Henry Cavill, ana karakterimiz Geralt kılığında karşımıza dikildi. Fakat bu video serinin hayranlarından ilginç bir tepki aldı. Bu tepkilerin en yüksek sesle dile getirileni ise “Cavill’in Geralt’a benzemediği” yönünde. Gelin birlikte değerlendirelim ve soruyu yanıtlayalım: Henry Cavill, Geralt’a benziyor mu?

Dizinin kadrosu yavaş yavaş belli oldukça, serinin hayran kitlesi de yıllardır bildikleri ve sevdikleri karakterleri canlandıracak oyuncular hakkında türlü fikirlere sahip olduklarını her fırsatta dile getiriyor. Bu fikirlerin merkezinde de elbette Geralt rolündeki Henry Cavill var. Cavill ile ilgili şikayetlerden en çok dile getirilenler saç ve sakal odaklı. Ben de konuya buradan girmek istiyorum.

Bakmadan Geçme: The Witcher’da Yennefer ve Ciri’yi Canlandıracak İsimler

Keramet Sakalda mı?

Öncelikle dizinin kitapları baz aldığını hatırlatarak başlayayım. Cavill’in Geralt görünümünden şikayet edenlerin büyük kısmının da seriyle oyunlar (özellikle de the Witcher 3) aracılığıyla tanıştığı ve tanışıklığını bu seviyede tuttuğu da ne yazık ki bir gerçek. Bu itirazların da büyük kısmı bu bilgi tutarsızlığından geliyor. Örneğin ilk sezonda göreceğimiz hikayelerden biri ilk Witcher oyunundan 20 yıl öncesinde geçiyor. Geralt’ın meşhur yara izleri de bu dönemde henüz mevcut değil.

Kitaplarda Geralt’ın giyim anlayışı inanın televizyonda görmek isteyeceğiniz ayarda değil. Öyle ki, Yennefer dahi Geralt’ın kılığıyla zaman zaman alay ediyor. Bununla birlikte Geralt sakal bırakan bir karakter değil. Sevmiyor. Hatta Witcher 3 bile Geralt’ı bize sakalsız olarak sunuyor, ancak elbette teknolojinin son harikası “gerçek zamanlı sakal uzatma” mekaniğini de bizlere sağlıyor. Geralt’ı sakallı gördüğümüz kısımlarsa genellikle uzun zamandır yolda olduğu zamanlar -ki burada da sakal genellikle Geralt’ın ne kadar uzun süredir yolda olduğunu bize göstermek için kullanılıyor ve Geralt genellikle ilk fırsatta tıraş olmak istediğini (en azından kitaplarda) dile getiriyor.

Bu bağlamda incelediğimizde Cavill’in Geralt görünümü kitaplara oldukça yakın. Daha kaliteli bir peruk kullanabilirler mi? Evet. Ancak on saniyelik bu videoda gördüğümüz hiçbir şeyin dizide göreceklerimizi temsil ettiğini düşünmüyorum. Witcher dizisi şu anda heyecan oluşturma aşamasında, özellikle de seriye aşina olmayan kişilerde. Dünyaca ünlü bir aktör olan Cavill’i yeni dizisiyle ve karakteriyle vitrine çıkarmaları çok doğal bir hareket ve dizinin yapım kalitesi için çıta oluşturacak detayda değil.

Witcher’ım Biçim Biçim

Kadronun geri kalanı için yaşanan “karakterlere benzeme” ve “ten rengi” krizleriyse yine hayranların yer yer bilgi eksikliği ve günümüzde görsel bir eser üretirken yerine getirilmesi gereken bazı yükümlülükleri umursamamalarının bir sonucu. Witcher serisi Polonya çıkışlı ve orta Avrupa kültürünü baz alıyor, dolayısıyla karakter kadrosunun baştan aşağı beyaz olması çok da anormal sayılmaz. Ancak dizide bazı karakterlerde bu tarz bir değişime gitmelerinde de bir sakınca görmüyorum. Hatırlarsanız Game of Thrones’un bugün yıldız olan oyuncuları da dizinin ilk sezonunda kitaptaki tasvirlere ciddi anlamda uzaktı. Karakterlerin çoğu olması gerekenden en az 3-4 yaş büyüktü (ki büyüme çağındaki karakterler için bu ciddi bir görünüm farkı demek) ve Daenerys’in göz rengi gibi detaylar kitaba uygun yapılmamıştı. Bunlar Game of Thrones’u durdurmadı ve eğer aynı emek ve azim gösterilirse Witcher’ı da durdurmayacağını düşünüyorum.

Benzer şekilde ten renginden ötürü tepki alan oyuncuların da en iyi yanıtı dizideki performanslarıyla vereceğini tahmin ediyorum. Bu tarz karakter bazlı dramatik öykülerde kostüm, göz rengi gibi detaylardan ziyade oyuncuların karakterlere ne derece bürünebildiği dizinin kalitesini belirleyecektir. Bu yüzden özellikle Cavill eleştirilirken kullanılan cosplayci fotoğraflarını komik buluyorum. Bu “Sir Patrick Stewart yerine saçlarını kazımış bir cosplayciyi tekerlekli sandalyeye oturtalım, Professor X olsun!” demeye benziyor.

Öte yandan Geralt kitaplarda daha sessiz bir karakter. Konuşma işini genellikle -gereğinden fazla miktarda- Dandelion/Jaskier yapıyor. Çoğu zaman çok önemli bir soruya bile -özellikle de kişisel bir soruysa- yanıt olarak sessiz kalabilen bir karakter Geralt. Bunu diyalog seçenekleri olan bir oyuna yansıtmak elbette zor, ancak umarım dizide Geralt’ın bu yönünü de göz ardı etmezler.

Witcher Dünyasını Yansıtmak

Gelgelelim, Witcher dünyası ırkçılığın ve ayrımcılığın en zalim haliyle vücut bulduğu bir yer. Hatta dizinin bile tanıtım cümlesi “canavar avcısı Geralt’ın, insanların canavarlardan daha korkunç olduğunu keşfetmesi”ni refere ediyor. Senaristler ise kendilerini “patriarki yok edici” gibi isimlerle tanımlıyor ve dizide kadın haklarının altının çizilmesi gibi şeylerden bahsediyorlar. Dizinin oyuncu seçiminden ziyade, senaryoda bu ırkçılık ve ayrımcılığı görebilecek miyiz, beni esas endişelendiren kısım bu. Eğer Witcher üzerinden eşitlik, kadın hakları gibi konseptleri vermeye çalışırlarsa hem ortaya kötü bir hikaye çıkar, hem de hayran kitlesini bu kez gerçek anlamda karşılarına alırlar. Çünkü o dünyanın rengini, tadını, atmosferini belirleyen etmenler bunlar. Witcher dünyasında kadınlar kötü muamele görüyor. Büyücüler yakılıyor. Normal bir insana benzemeyen (Geralt gibi) herkes ırkçılığa maruz kalıyor. Bunlar dizinin de tonunu belirleyecek olan kısımlar. Dilerim ki yazarlar gerçek hayattaki politik görüşlerini, görüşleriyle fena halde çelişen bu dünyaya çok fazla yansıtmazlar. Zira Witcher dünyasında bütün baskılara rağmen ayakta durabilmiş kadın karakterler de oldukça fazla ve bu baskıcı ortamın varlığı onların “güçlü kadın” karakterini daha da yükseltiyor.

Sonuç olarak the Witcher dizisi oyunlarda gördüğünüz hiçbir şeye benzemeyecek, beklentilerinizi buna göre adapte etmenizi öneririm. Daha şiddetle önerdiğim bir şeyse, muhteşem hikayeler ve karakterlerle dolu Witcher dünyasına kitaplardan giriş yapmanız. Bir sonraki yeri yerinden oynatan Witcher haberine dek, kendinize iyi bakın ve portallardan uzak durun. Duyduğuma göre büyücünün biri portaldan geçerken paramparça olmuş.