Avengers: Infinity War’dan önce Marvel Sinematik Evreni’nin Dünya dışında geçen son filmi olan Thor: Ragnarok’un sürprizbozan’lı (spoiler) incelemesiyle karşınızdayız! Marvel filmleri birbiriyle iç içe ve bağlantılı olduğundan bu incelememizde Marvel Sinematik Evreni’nin diğer filmlerinden de sürprizbozanlarla karşılaşabilirsiniz.

Marvel Sinematik Evreni boyunca Thor’un solo filmleri diğer Marvel filmlerine göre çok daha sönük kaldı ve hayranlar tarafından pek iyi anılmadı diyebiliriz. Hatta izleyicinin Thor ve Loki’ye olan sempatisini arttıran filmler genellikle The Avengers ve Avengers: Age of Ultron’du. Her ne kadar senaryosu yavan olsa da ilk iki solo Thor filmi Asgard’ı ve diğer diyarları tanıyıp Marvel Sinematik Evreni’ni Dünya’nın ötesine taşımak ve izleyiciyi hikâyesi Dünya dışında geçen Marvel filmlerine alıştırmakta bir zemin hazırladı. Bu zemine Infinity War inşasını da Avengers ve Guardians of the Galaxy filmleri yaptı diyebiliriz. Doctor Strange’in Marvel evreninin mistik tarafına değinmesi ise bu inşada çeşitliliği artıran bir faktördü.

 

Thor ve Hulk Nerelerdeydi?

Age of Ultron’dan beri Marvel filmlerinde göremediğimiz güçlü Avengers kahramanlarımızın biz izleyicilere ve Dünya’ya nasıl veda ettiklerini bir hatırlayalım: Age of Ultron’un sonunda Ultronlar’dan biri Avengers’ın ulaşım aracı olan Quinjet’i çalmaya çalışırken Yeşil Dev tarafından engellenmişti. Quinjet uçuş halindeyken tek başına kalan Hulk, Black Widow’un ısrarına rağmen geri dönmeyi reddetmiş, iletişim kanalını kesmişti. Bunun sebebi Hulk’ın Dünya’ya verdiği yıkımdan dolayı çektiği vicdan azabı ve kimse tarafından sevilmediğini düşünmesiydi.

Thor ise maceranın sonunda Tony Stark ve Captain Amerika’ya veda ederken nereye gideceği sorulduğunda Sonsuzluk Taşları’nın gizemini çözmek için araştırma yapacağından bahsetmişti.

Captain America: Civil War’da da Thor’un ve Hulk’un dünya dışında olduğu Dışişleri Bakanı Ross tarafından bizlere hatırlatılmıştı.

Ragnarok Kıyametine Doğru

Hikâyemiz de Surtur tarafından esir alınan Gök Gürültüsü Tanrısı Thor’un Surtur’un tacını çalıp kaçmasıyla başlıyor. Thor bize Sonsuzluk Taşları’nı ararken bu noktaya geldiğinden bahsediyor. Tacı Asgard’a getiren Thor, Loki’nin Odin yerine geçtiğini öğreniyor. Hatta o sahnede Loki’yi Matt Damon’ın Thor’u da Chris Hemsworth’ün kardeşi Luke Hemsworth’ün canlandırdığı tatlı bir tiyatro oyunuyla karşılaşıyoruz.

Thor, Loki yüzünden başıboş bırakılan Asgard’ın dış tehditlere karşı savunmasız bırakıldığından bahsediyor ve kısa sürede Loki’nin planını bozuyor. Film boyunca ara ara abi – kardeş tatlı atışmalarına şahit olduğumuz Loki ve Thor’un aralarındaki bağ git gide daha da sıkılaşıyor.

Bu uyumlu ikilinin babalarını aramak için Dünya’ya dönmesiyle Doctor Strange ile tanışmaları bir oluyor. Doctor Strange filmde fazla gözükmese de solo filminden bu yana kahramanımızın kendi alanında ne kadar uzmanlaştığını ve erdem sahibi olduğunu anlamamıza yetiyor gözüktüğü sahneler.

 

Filmin kötü kahramanı, Asgard’ta hak iddia eden Thor ve Loki’nin ablası Hela, film boyunca hiçbir kahramanımızla örtüşemeyecek üstün bir kuvvete sahip. Mjolnir’i nasıl parçalara ayırdığı gibisinden kritik konular film boyunca açıklanmıyor ve Hela’lı sahneler genellikle aksiyon odaklı oluyor. Her Marvel filminde olduğu gibi kötü kahramanımızın perspektifi bu sefer de derinlemesine işlenmiş bir şekilde karşımıza çıkmıyor ama Cate Blanchett’in uzman oyunculuğu sayesinde kötülerin kötülük yaptığı klişe sahneler akıcılık kazanıyor. Galadriel’den sonra Cate Blanchett’i tekrar doğa üstü bir rolde görmek ister istemez insana eski güzel Orta Dünya günlerini anımsatıyor. Ve evet, bu kadın yaşlanmak nedir bilmiyor!

Thor ve Loki, Hela ile olan ilk kavgalarını kaybedince kendilerini Marvel Sinematik Evreni’nin belki de en ciddiyetsiz, absürt gezegeni olan Sakaar’da buluyorlar. Orada Jeff Goldblum’un canlandırdığı gezegenin lideri Grandmaster ile tanışıyoruz. Kendine özgün kişiliği ve esprileriyle kısa sürede sempatimizi kazanmayı başarıyor Grandmaster.

Sakaar’da Valkyrie ile tanışan Thor, Hulk ve Loki ile beraber Revengers’ı kurmak istiyor. Asgard’ın ne kadar tehdit altında olduğu Valkyrie’nin umurunda olmasa da saçma bir bahaneyle sonunda Revengers’a katılıyor. Çünkü yapımcıların Valkyrie’yi aksiyon sahnelerinde kullanmaları gerek! Karakteri canlandıran Tessa Thompson inandırcı olmayan sarhoş taklidiyle antipatimizi toplarken aksiyon sahnelerindeki çevikliği adeta büyüleyici geliyor.

Genel olarak aksiyon sahneleri önceki Thor filmlerinden çok daha fazla bir yer kaplıyor. Çekimler ve dövüş dinamikleri kendini tekrar etse de izleyiciyi sıkmıyor. Özellikle Hulk ile Thor’un yumruk yumruğa karşı karşıya geldiği sahne oldukça doyurucu bir aksiyon sunuyor bize. Özel efektler bazı aksiyon sahnelerinde ağırlıklı olsa da göze batmayacak kadar ince eleyip sıkı dokunmuş.

Filmde Marvel filmlerinin olmazsa olmazı tatlı esprileriyle de karşılaşıyoruz. Ama bu espriler Guardians of the Galaxy Vol. 2’deki gibi aşırıya kaçmıyor, bizi boğmuyor. Tebessüm ettiren espriler olduğu gibi kahkaha attıranları da var ama bu espriler asla hikâye örgüsünü amacından saptırmıyor.

Filmin yönetmeni Taika Waititi iyi iş çıkartmış. Ayırt edilebilir aksiyon sahneleriyle ve özenle oluşturulmuş özel efektlerle izleyiciler için görsel bir şölen hazırlamış.

En İyi Thor Filmi

Thor: Ragnarok’un ilk fragmanı yayınlandığından beri hayranları tedirgin eden şey yeni filmin önceki Thor solo filmleri gibi bir hayal kırıklığı olabileceğiydi. Thor: Ragnarok bize önceki Thor solo filmlerinden çok daha dolu bir içerik sunuyor ve evet, en iyi Thor filmi olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Ama Thor’un yeni hikayesinin önceki filmlerinden bu kadar farklı bir içerikle karşımıza çıkıp ilgi görmesini çeşitliliğe bağlamamız daha doğru olacaktır. Hulk’ın da hikâyeye dâhil olması ve yeni, sempatik karakterlerle tanışmamızın filmi sevdiren başlıca sebeplerden biri.

Infinity War ile Bağlantısı

Guardian of the Galaxy Vol. 2’nin ve Spider-Man: Homecoming’in bonus sahnelerinde Infinity War hakkında bir şey göremedikten sonra Thor: Ragnarok’a bel bağlamıştık ama Thor: Ragnarok da Infinity War ile bağlantısız içeriğiyle ve bonus sahneleriyle bizi bu konuda hayal kırıklığına uğratıyor. Filmde Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni’ni gördüğümüz kısa bir sahne var ama konu kesinlikle Thanos hakkında değil. Thanos’un adı bile geçmiyor. Sadece ilk bonus sahnede Thanos’la ilgili bir teori var. Thor: Ragnarok’un bonus sahnelerine buradan ulaşabilirsiniz.