DC’nin online yayın platformu DC Universe’ün en heyecan yaratan yapımı Titans sonunda çıktı. Biz de bu dizinin ilk bölümünü inceleme altına aldık.

Son dönemlerde en çok konuşulan yapımlardan biri tartışmasız Titans. Gerek oyuncu seçimiyle gerekse de Robin’in Batman nefretiyle ön plana çıkan Titans sonunda yayınlandı. Peki Titans ilk bölümüyle nasıl bir şekilde karşımıza geliyor? Beklentiler ne derece karşılanıyor? Nasıl bir çizgi roman uyarlaması? İşte bu soruların hepsine bu Titans incelemesi yazımızda yer vermeye çalışacağız.

Titans Çizgi Romanlarını Bir Kenara Koyun, Diziyi Öyle İzleyin

Geoff Johns daha önce bu dizinin Marc Wolfman’in 1980’lerdeki The New Teen Titans çizgi romanından uyarlandığını söylemişti. Ancak, bu biraz abartılı bir tabir. Karakterler ve Raven’ın herkesi bir araya getirecek olması dışında bu çizgi romanla yakından uzaktan alakası olmadığını söyleyebiliriz. Bu nedenle aslında Titans dizisi çizgi roman uyarlaması olarak pek de başarılı değil. Ancak, çizgi romandan esinlenilmiş bir aksiyon/korku dizisi olarak ele alırsak durum daha farklı oluyor.

Titans dizisi bu ilk bölümüyle karakterlerin kim olduğunu, ekipte kimler olacağını gözümüze sokuyor. İlk olarak olaya Raven ve Robin ile başlıyoruz. Raven’ın nasıl bir gücü olduğunu görüyoruz. Ama bu gücün üstüne bir denetimi yok. Çizgi romanlarda güçlü bir şeytan Trigon’ın kızı olan Raven Roth, ilk bölümde başarılı bir şekilde yansıtılmış. Dizinin korku bölümünü tek başına sırtlanıyor hatta. Ama bazı sahnelerde oyunculuk çok fazla göze batıyor. İster istemez izleyicinin dikkati dağılabiliyor.

Titans 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Ekibin En Başarılısı Robin

Robin ise en çok merak edilen karakterdi. Neden Batman’den nefret ediyor? Neden onu bıraktı? İşte ilk bölümde ona cevap bulduk. Robin Batman’in şiddet dolu yöntemlerinden uzak durmak istiyor ama nasıl dövüştüğünü görünce fazlasıyla vahşet dolu olduğunu söylemek lazım. Ama bu durumdan da iğreniyor. Aslında “F*ck Batman” bir açıdan bu duruma olan nefretini gösteriyor. Çizgi romanlarda pek gördüğümüz bir durum değil bu. Dick Grayson genel olarak Bruce Wayne ile anlaşmazlıklar yaşasa da saygıyı hiç elden bırakmadı. Bruce onu kovduğunda bile gayet sakindi (Bkz. Nightwing: Year One). Ancak burada farklı bir şekilde ele alınan bir Robin karşımıza geliyor. Bunun da kesinlikle kötü bir şekilde ele alınmadığını söylemem lazım. Dick Grayson’ın Robin’den Nightwing’e geçişini izlemek kesinlikle eğlenceli olacaktır. Taze bir bakış açısı olmuş kısaca.

Titans 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Starfire ve Beast’i tek seferde ele alacağım çünkü ele alınacak o kadar da bir şey yok. Starfire’ı çizgi romanlarla da karşılaştırmayacağım. Alakası yok çünkü. Kesinlikle dizinin en kötüsüydü. Motivasyonu yok, hafızasını kaybetmiş gibi ama herkesi öldürmekten geri kalmıyor, katliam üstüne katliam yapıyor. Çok fazla soru işareti var bu karakterle ilgili ve bu kadar çok soru işaretinin nasıl cevaplanacağını merak ediyorum. Ama cevaplardan hoşlanacağız gibi durmuyor. Şu an için içi boş bir karakter izledik. Beast’i ise çok kısa gördük. Güçlerini daha yeni yeni tanıyor ve çok kontrol edemiyor gibi. Bir de sadece kaplana dönüşebiliyor hissi verildi. Ama aynı zamanda eğlenceli bir kişi olduğu da o kısa anda gösterildi.

Titans 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Karakterler Tamam, Peki Hikaye ve Oyunculuk?

Hikaye için söylenebilecek tek şey bir kaos olduğudur. Raven’ın peşindekiler, Robin’in yaşadıkları, Starfire’ın motivasyonu ve öldürmesi derken ortalık karışmış durumda. Zaten Beast’e zaman da kalmamış. Hikayenin nasıl ilerleyeceğini çok rahat tahmin edebiliyorsunuz. Parçaları birleştirmek çok kolay ve izleyicinin ilgisini 50 dakika boyunca diri tutacak kadar bir durum yok. Araya serpiştirilmiş vahşet ve şiddet sahneleri izleyeni uyandırsa da genel olarak “Tamam bunlar buluşacak.”ve “Detroit tabii ki” diye düşünüyorsunuz. Dizi sizden bir adım önde olamıyor, beraberce yol alıyorsunuz. Sadece Robin’in derinliğini beğendim. Yukarıda da dediğim gibi Batman ile yaşadıkları kesinlikle ilgi çekici.

Oyunculuklar genel olarak sırıtmıyor. Kötü oldukları kısımlar ve bunlar dikkat çekici olabiliyor. Özellikle Dick Grayson ile Raven arasındaki bazı sahne ve diyaloglar gerçekten çok başarısızdı. Bu eksiğini aksiyon ve şiddet ile bir dereceye kadar kapasa da seyircinin kopmasına yetiyor böyle anlar. Dizinin daha ilk bölüm olduğunu düşününce, ilerleyen bölümlerde karakterler oturdukça oyunculuk ve diyalogların daha iyileşeceğine inanıyorum ama ilk bölüm pek başarılı değildi bu bağlamda. CGI zaman zaman sırıtsa da genel olarak gözü çok rahatsız etmiyor o nedenle söylenecek çok bir şey yok.

Okumadan Geçme: Gotham’ın 5. Sezonundaki Batman Kostümü Nasıl Olacak?

Sonuç

Titans dizisi çizgi romanlardan koparak kendine yeni bir yol çiziyor ve bunu bazı açılardan başarıyla yapıyor. Ancak aynı şekilde sınıfta kaldığı yerler de var. Çizgi romandan tamamen bağımsız bir gençlik dizisi olarak ele alınsa daha rahat izlenebilir diye düşünüyorum. Ama Titans dizisi ne yazık ki genel olarak ortalamanın üstüne pek çıkamıyor.

Titans 1. Sezon 1. Bölüm İncelemesi: DC Bu Sefer Başardı mı?
65%Genel Puanı
Hikaye Akışı60%
Karakterler65%
Aksiyon ve Korku Teması70%