Fark ettiyseniz Spider-Man filminde Ben Amca’yı göremedik. Hatta ön plana dahi çıkarılmadı. Peki bu durumun bir sebebi olabilir mi acaba?

Ben Amca dendiği zaman Spider-Man’in Spider-Man olmasını sağlayan kişi olduğunu düşünüyoruz. Onun ölümü Peter Parker için gerekli duygusal kırılmayı sağladı ve kendisini bugünkü haliyle gördük. Örümcek Adam’ın en klasik orijin hikayelerinde Ben Amca olmazsa olmaz. Ama Marvel Sinematik Evreni’nde bu kritik karakter yok. Peki neden?

Reddit’te masterdebator88 isimli kullanıcı bir teori ortaya attı. Bu teoriye göre Homecoming filminde ufak bir sahne olarak bile Ben Amca’nın ölümünü görmememizin sebebi Tony Stark’ın bu boşluğu dolduracak olması. Hikayede Tony Spider-Man’i yanına alıyor, ona abilik yapıyor ardından da gözleri önünde yok oluşuna tanıklık ediyor. Avengers Endgame’de de Peter bir noktada ölüme yaklaşırsa, Tony Stark kendini feda edip Peter Parker’ı kurtaracaktır. Bu da hem onun hikayesini tamamlıyor hem de Ben Amca’da gördüğümüz durumu yaşatmış oluyor.

Okumadan Geçme: Captain Marvel Thor’un Çekicini Kaldırabilir mi?

Şöyle bir an durup değerlendirince mantıklı geliyor. Örümcek Adam’ın hikayesinde bu kadar kilit bir noktada olan karakterin olmaması pek açıklanabilir bir durum değildi. Ama o boşluğu Tony’nin doldurması hem Iron Man’in hikayesini tamamlar hem de Spider-Man’i bir sonraki seviyeye taşır. Bizce muhtemel bir teori. Peki siz ne düşünüyorsunuz?