Her ne kadar artık Avengers 4 teorilerinden kusucak noktaya da gelsek, kendimizi durduramıyoruz. En azından ben durduramıyorum.

Hal böyle olunca da Avengers 4 ile ilgili bir şeyler okurken, araştırırken ya da çok alakasız zamanlarda bile aklıma bir şeyler gelebiliyor. Demişler ya zaten Türk’ün aklı ya kaçarken ya “kaçarken” çalışır. Neyse. Bu yeni Avengers 4 teorimizde tüm evrenin sıfırlanmasını öngörüyoruz, bunu da Thanos’un öldüğü temeline dayandırıyoruz. Hadi hemen gelin hızlıca bu teorimize bakalım. 

Thanos, Infinity War’un sonunda Ruh Taşı içinde Gamora ile konuşuyor ve “Neye mal oldu?” sorusuna “Her şey” olarak cevap veriyor. Kilit nokta bu. Biz diyoruz ki Thanos’un film sonunda yaşadığı her şey aslında Ruh Taşı içinde oluyor. Gamora, tarla sahnesi, o barışçıl ortam… Hepsi Ruh Taşı’nın içinde yaşanıyor çünkü Thanos aslında Ruh Taşı içinde bulunuyor. Yani bu taş tarafından yutulmuş durumda. Ya kendisi de toz olanlar arasında bulunuyor ya da tüm taşları kullanmasının ardından yok olmuş durumda. Toz olmak gibi değil de bu taşların gücüyle ortadan kalkmış ve yaşamını Ruh Taşı içinde devam ettiriyor. Gördüğü her şey de aslında bir hayalden ibaret, olacağını düşündüğü şeyler oluyor kısaca. Ruh Taşı içinde yaşananlar gerçek de olabilir tabii ki, orası da bir evren sonuçta. Ama mantık bu. Thanos da öyle ya da böyle yok olanlar arasında.

Okumadan Geçme: Tüm Zamanların En İyi Avengers Çizgi Romanları

Savaş sonrasına baktığımız zaman da kimse taşları toparlayamıyor. Çünkü ne taşlar ortada ne de Thanos. Thanos zaten yok olmuş durumda, taşlar da onunla birlikte ortadan kalkmış. Eh, tek çare geçmişe gitmek. Doctor Strange’in gördüğü tek olasılık da bu. 14 milyonda 1 gerçekleşme olan olasılık. Bu nedenle sağ kalanlar taşları toparlamak için geçmişe gidiyor. Geçmişte savaştıkları Thanos’ta yine aynı şekilde geçmişte bulunan Thanos. Sonuçta taşlardan haberi var, nerede olduklarını biliyor, Ruh Taşı haricinde. O nedenle zaten harekete geçmiyor. Bu resmen doğrulandı. Ancak, birinin taşları toparladığını fark ettiği zaman harekete geçiyor. İşte o noktada geçmişe giden Avengers üyelerinin karşısına direkt olarak geçmişteki Thanos çıkıyor.

Tüm savaşta geçmişte yaşanıyor. Gelecekten gelen Iron Man, Captain America, Ant-Man ve diğerleri geçmişte savaşıyor. Tüm her şey geçmişte yaşanıyor. Burada olanlar da direkt olarak geleceği etkiliyor ve zaman çizgisini değiştiriyor. Yani tamamen yeni bir evren ve yeni bir başlangıç imkanı doğuyor. Mesela Tony Stark geçmişte ölürse, Pepper ile çocukları hiç olmayacak. Captain America ölünce Civil War hiç olmayacak. Hal böyle olunca tamamen evreni sıfırlama şansı doğuyor. Gerek yeni oyuncular olsun gerekse de farklı kişiler olsun kahramanlık görevini üstlenebilir. Mesela Tony Stark’ın Avengers 1 savaşı döneminde ölmesi, Peppers ile çocuğu olmayacak anlamına geliyor. Ya da Captain America’nın da ölmesinin ardından Civil War hiç yaşanmaz. İşte böyle ölümler de evreni yeniden ele alma şansını doğuracaktır. Hatta ve hatta Captain Marvel’ın da geçmişe gitmesi ve Captain America’nın ölmesi onu Avengers’ın yeni lideri haline de getirebilir.

Durum bu. Bizce mantıklı geldi. Siz ne düşünüyorsunuz?

(Not: Reddit’te de paylaştım bu teoriyi. Eğer görürseniz, o benim.)