Dünyayı ve tabii ki diğer gezegenleri 55 yıldır koruyan Avengers’ın günümüze kadar olan dönem içindeki en iyi çizgi roman hikayeleri Marvel tarafından seçildi.

İlk defa 1963 yılında karşımıza gelen Avengers, o günden beri hem popülaritesini koruyor hem de dünyayı koruma görevini başarıyla yerine getiriyor. Savaştıkları sayısız ve fazlasıyla güçlü, hatta yenilmez görünen düşmanlara karşı bile olsalar asla pes etmeden herkesi korumaya çabalıyorlar. Peki Avengers denince akıllara hangi çizgi romanlar geliyor? En iyi Avengers çizgi romanları desek hangi hikayeleri bu listeye koyarız? İşte Marvel Comics, her bir döneme ait en iyi Avengers çizgi roman hikayelerini seçmiş ve bunu bir liste haline getirmiş.

En iyi Avengers çizgi romanları

1. Avengers #1 (1963)

Hank Pym (Ant-Man) ve Janet Van Dyne (Wasp) tarafından kurulan ilk Avengers’ta Iron Man, Thor ve Hulk da vardı. Bu ilk hikayede de Loki’ye karşı bir araya gelmişlerdi. Sayının sonunda da Hulk’ın o sözü hala unutulmadı: “Bizimle savaşanlara acıyorum.”

En iyi Avengers çizgi romanları

2. Giant Size Avengers #4 (1975)

Vision ve Scarlet Witch’in evlendiği unutulmaz bu sayı da listedeki yerini alıyor. Eh ama tabii ki herkes bu evlilikten mutlu değil. Örneğin Mantis de Vision’a karşı bir şeyler hissediyor! Çizgi roman tarihinin en çok hatırlanan bu evliliğine tabii ki Iron Man ve Thor gibi Avengers üyeleri de katıldı.

En iyi Avengers çizgi romanları

3. West Coast Avengers #1 (1984)

1984’teki Avengers takımı çok istekli ve kendilerini adamış bir şekilde karşımıza geldi. Hawkeye tarafından liderlik edilen bu ekipte Scarlet Witch, Tigra, Mockingbird, Wonder Man ve Iron Man yer alıyordu. Hatta Batı Yakası’nda (West Coast) bir merkezleri bile vardı.

En iyi Avengers çizgi romanları

4. Infinity Gauntlet #3 (1991)

Adam Warlock’un liderliği altında Avengers bir araya geldi ve Thanos’un karşısında durdu. Deli Titan’ın Leydi Ölüm’ü etkileme isteğiyle evrenin yarısını yok etmeyi başardı. Captain America, She-Hulk, Doom, Wolverine, Scarlet Witch, Silver Surfer, Spider-Man, Nova, Cyclops ve çok daha fazla kahramanın bir araya gelmesiyle Avengers tarihlerindeki en büyük yenilgiyi aldı.

En iyi Avengers çizgi romanları

5. Civil War #7 (2006)

Superhuman Registration Act (Süper insanların kayıt altına alınması yasası) Avengers üyeleri arasında büyük bir ayrılığa sebep oldu. Bir dönemin en yakın arkadaşları Steve Rogers ve Tony Stark şimdi iki tarafın liderli haline geldi. Bu iki grup da 7. sayıda birbirleriyle karşı karşıya geldi. Unutulmayacak bir savaş yaşandı. O hep gördüğümüz ikonik sahne varya Iron Man’in saldırdığı, Captain America’nın da kalkanıyla karşı koyması bu sayıda yaşandı.

En iyi Avengers çizgi romanları

6. Civil War II #2 (2016)

Dünya’nın en güçlü süper kahramanları arasında bir kez daha anlaşmazlık ortaya çıktı. Ulysess’in ortaya çıkması bu anlaşmazlığı tetikledi. Ulysses’in görülerinin birinde Clint Barton, kontrolden çıkmış Hulk’ı öldürüyordu. Bu görü yüzünden hatta Clint Barton mahkemeye bile çıkarıldı. Bu durum da Tony Stark ve Carol Danvers arasındaki anlaşmazlığı iyice arttırdı. Bu da Avengers arasındaki ikinci savaşı başlattı.

Okumadan Geçme: MCU Vakit Kaybetmeden 4. Evreye Devam Ediyor