Efsanevi Justice League (ya da doğru ismiyle Josstice League) fiyaskosundan sonra Warner Bros tüm DCEU’yu sıfırlamış olabilir mi?

Bildiğiniz gibi Man of Steel filmi beklenilen heyecanı yaratamadı. Filmin genel olarak beğenildiğini rahatlıkla söylesek de Superman’in yaratması gereken o etki filmde yoktu. Bunun üstünde Batman v Superman’in tartışılan durumu ve Justice League fiyaskosu da eklenince DC Comics’in sinematik evreni içinden çıkılamaz bir konuma ulaştı. Aktör sıkıntılarına girmedik bile daha. Son birkaç gündür çıkan haberlere baktığımızda da vardığımız sonuç Warner Bros’un DCEU’yu sıfırladığı oldu. Zack Snyder’ın vizyonu tartışılmaz olsa da Joss Whedon’un müdahalesi sonun başlangıcını getirdi ve yıkımı başlattı. Kurtarılmaz nokta bu oldu. Bunun da farkında olan WB önce tüm yönetim kadrosunu değiştirdi. Ardından da çalışmalara başladı.

Okumadan Geçme: Ben Affleck’in Batman Geleceği Kesinleşti

Ben Affleck’in kesin olarak ayrılmasından çok daha önce ortaya genç Batman filmi olacağı söylentileri çıkmıştı. Bunlar da doğru çıktı çünkü Matt Reeves kendi söyledi. Bu Ben Affleck için de bir son anlamına geliyordu ki dün resmi açıklama geldi. Evrendeki Batman sıfırlanmış oldu. Ardından da James Gunn ve Suicide Squad filmiyle ilgili yeni bilgiler düştü. Çıkış tarihinin yanında The Hollywood Repoter’dan öğrendiğimize göre James Gunn tamamen yeni karakter ve oyuncularla çalışmak istiyor. Filmin adı da zaten Suicide Squad 2 değil The Suicide Squad. Yani David Ayer’in filminin de üstü çizildi. Henry Cavill ile yaşanan sıkıntılar hepimizi üzse de Warner Bros bu konuda da katı duruşunu bozmamış şeklinde yorumluyoruz. Yani Henry Cavill da gidici gözüküyor. Hal böyle olunca evrenin kuruluşundaki ağır topların hepsi bir şekilde ortadan kaldırılmış oluyor.

Peki önceki filmler görmezden mi gelinecek?

Bu bir çözüm. Warner Bros Man of Steel, Batman v Superman, Suicide Squad ve Justice League’i tamamen görmezden gelebilir. Wonder Woman, Aquaman ve Shazam’ı başlangıç yapabilir. Çok etkili olmasa da bu bir çözüm.

Bizim önerimiz ise halihazırda yapılmış bir göndermenin gerçeğe kavuşması. Daha önce size haberini yaptığımız şekilde Aquaman filmindeki Wonder Woman göndermesi aslında direkt olarak Flashpoint’e işaret ediyor. Flashpoint hikayesine yapılmış bir gönderme. Çözüm ise basit. Flash filmine öncelik verilip, Justice League, Batman v Superman gibi filmleri Flashpoint’teki değişen zaman çizgisinde olduğunu anlatmak. Böylelikle hem Flash filminin bir ağırlığı olur, hem de evren hiç göze batmadan sıfırlanmış olur.