Westworld’ün yeni sezonunun ikinci yarısına başladık ve olaylar da git gide kızışmaya başladı haliyle. Önceki bölümlerde karakterler iki gruba ayrılıp her grup hafta hafta gösteriliyordu. Şimdi ise dizi, böyle bir yol izlemeyi ikinci yarısında bırakıyor gibi görünüyor. Bu da ilk yarıda birbiriyle alakasız olan karakterlerin yollarının kesişebilme olasılığını getiriyor akla. Bu kesişmelerin, karşılaşmaların önemi ne diye soracak olursanız, dizideki zaman dilimlerinin bu sezon ikiden fazla olduğunu hatırlatmak isterim size.  Karakterlerin belli olayların ışığında kesişmeleri birkaç olasılığı yok etmemizi sağlayacaktır ve teoriler de ona göre şekillenecektir.

Baştan uyaralım incelememiz Westworld 2. sezon 6. bölüm sürprizbozanı (spoiler) içeriyor.

Bölümün şaşırtıcı sonuna gelmeden önce sezon boyu gözümüze sokulan ve dizinin ilerleyişinde kritik rol oynayacak olan Cradle’dan (Beşik) bahsetmek istiyorum biraz. Delos’un resmi açıklamasına göre Cradle: “Tüm hikayelerimizi depolayan ve test eden simülasyon teknolojisi: Cradle. Delos’un zaman kapsülü, hak ettiğiniz çekici ve dinamik deneyimi yaşamanızı sağlar.” Demek ki Delos yeni hikâyelerini yahut karakterlerini parka taşımadan önce Cradle’dan yardım alıp simüle ediyor ve ardından ziyaretçilere sunuyor. Ayrıca hikâyeler de burada depolanıyor. Yani Cradle’ı ele geçiren biri hikâyeleri ve karakterleri kontrol edebilir, onlara müdahale edebilir. Daha da kötüsü, Cradle kalıcı hasar görürse Delos büyük ve onarılması zor bir problemle karşı karşıya kalabilir.

Şimdi, hatırlarsanız biz Cradle’ı bir önceki bölüm Ford’un katliamından iki hafta sonrasında (İS) da duymuştuk. Karl Strand ile teknisyen arasında geçen diyalogda teknisyen Cradle’daki yangını söndürmelerine rağmen kurtarabildikleri dosya olmadığından bahsetmişti. Bu bölümde de Ford’un bilincinin Cradle’ın içinde olduğunu öğrendik. Yani Cradle’ın yok olması Ford’un da yok olması anlamına geliyor. Dizi kronolojik olarak İS’ye varana kadar neler olup bittiğini çok merak ediyorum ve altıncı bölüm olmasına rağmen tüm boşlukları dolduracak kadar teori yok ortalıkta. İlk sezonun gizlerini erkenden rahatlıkla çözebilen Reddit ailesi bile bu sezon kuru sıkıyor gibi görünüyor. Tabii göz ardı edilen bazı teoriler doğru da çıkabilir. Fakat şimdilik hiçbir şey için net konuşamıyoruz maalesef. Ek olarak bölümün adı olan Phase Space (Faz Uzayı) da tanımı gereği Cradle’ı temsil ediyor.

İlk sezon pek çok kez Arnold ile Dolores arasındaki felsefi sohbetlere tanık olmuştuk. Dolores’in Arnold’ın doğruluk testinde ne kadar başarılı olup olmadığını zamanla keşfetmiştik. Bu bölümün ilk sekansında da Dolores’i elbiseleriyle Arnold ile konuşurken görüyoruz. Fakat bu seferki doğruluk testinde çarklar tersine dönüyor ve testin Arnold’ın robot versiyonu için Dolores tarafından yapıldığını görüyoruz. Bu sahnenin kronolojideki yeri konusunda net bir şeyler söylemek güç, çünkü hangi zamanda geçtiği konusunda bir ipucu bile vermekten kaçınıyor dizi bizlere. Fakat yakalanabilecek küçük bir detay da yok değil. Dolores’in eteklerine çamur bulaşmış. Temellendirilebilecek bir detay olmasa da bu ister istemez elbiseyi Dolores’in Mesa’da değil de parkta bulduğuna işaret ediyor olabilir. Dolores’in Bernard’ı değil de Arnold’ı test ettiğini düşünmemin sebebi de dördüncü bölümdeki incelemede bahsetmiş olduğum bir teoriye dayanıyor. Hatırlarsanız Ford ölmeden önce Bernard’ı James Delos’un bulunduğu tesise kontrol ünitesi için göndermişti. Ford bir insanın bilincini robota yüklemeyi planlıyordu ve bu insanın muhtemelen Arnold olacağından bahsetmiştik. Ford’un bilincinin Cradle’da olması ve Dolores’in ilk sahnedeki testi bunu destekler nitelikte. Bu teoriyle bağıntılı başka bir teori İS’de sahilde uyanan Bernard’ın da aslında Arnold’ın bilincini taşıdığı yönündeydi. Bu yüzden net olmasa da Dolores ile Arnold arasındaki doğruluk testinin İS’den öncesinde geçtiğini söyleyebiliriz.

Westworld 2. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Bu bölüm Dolores ve takımının macerasında Teddy’nin yeni haline odaklanılmış. James Marsden yeni Teddy’nin kişilik özelliklerini yansıtırken başarılı bir oyunculuk sergilemiş kanımca. Dolores’in Teddy’e yaptığı değişiklerden birkaç bölüm sonra pişman olacağını düşünürken bu bölüm vermiş olduğu kararı sorgulamaya başladı bile. Şunu da ekleyeyim: Bölümün başlangıcında Dolores’in Sweetwater’da piyano çalması ve bölümün sonunda Ford’u da aynı piyanonun başında görmemiz sembolik açıdan tatmin ediciydi. Reddit’te dönen bazı teorilerde bu iki sahnenin benzerliğinin Ford’un Cradle aracılığıyla Dolores’i kontrol etmesinden kaynaklandığı söyleniyor. Fakat ben bunun sadece tatlı bir nüans olduğunu düşünüyorum.

İS’den öncesinde geçen bir zaman diliminde Ghost Nation’ın (Hayalet Ulus) serbest bıraktığı esirler arasında yer alan Ashley Stubbs’ın Mesa’ya varmış olduğunu görüyoruz. Hale Delos’a Abernathy’i ele geçirdiklerinin haberini verirken Stubbs’ı da aşağılamadan duramıyor. Dizideki en itici karakterlerden biri olan Hale’in Delos’un yönetim kuruluna giriş hikâyesini merak etmiyor değilim açıkçası. Mesa’da onca teknisyen varken Abernathy’nin zihnindeki bilgileri yedeklemek, kopyalamak yerine Abernathy’i koltuğa çiviletmesini gereksiz buldum. Dosyalar zarar görmesin diye kafasını kesmemesi mantıklı gelse de pek çok farkı seçenek varken aralarından pek mantıklı olmayan ve gaddarca bir seçeneği uygulaması dizinin Hale’i nefret edilesi bir karaktere dönüştürmeye çalıştığı izlenimini veriyor bana.

Bir önceki bölümde Maeve ve takımının Shogun World’te yarım kalan hikâyesi Akane ve Musashi’nin Shogun World’te kalmayı tercih etmesiyle sonlandı. Armistice’in Shogun versiyonu Hanaryo ise Maeve’in yanında gitmeye karar verdi. Bir önceki bölümün incelemesinde Maeve’in Shogun’ın yaptıklarına Mesh Network ile yahut konuşarak neden engel olmadığına bir anlam verememiştim. Fakat bu bölümde Maeve’in robotların yazgısına ve tercihlerine olan saygısını açık açık gördük. Dolores’in de Maeve’in de öz farkındalığa ulaşan lider robotlardan olması ve farklı maceralarda yer almaları izleyicinin ikisi arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları irdelemesine neden olmuştu özellikle bu sezon boyunca. Hatta Dolores ile Maeve arasındaki kimyanın X-Men’deki Profesör X ile Magneto arasındaki kimyaya benzediği düşünülmüştü. Bu tam olarak yerinde bir örnek olmasa da Maeve’in robotlara bir seçenek vermesi ve insanları tehdit olarak görmesi Magneto’yu andırmıyor değil. Dolores de Maeve’in aksine direnişini güçlendirmek için robotlara bile istemedikleri şeyleri yaptırabilecek bir karakter. Bunun muhtemel sebebi de kişiliğine işlenmiş olan Wyatt özellikleri.

Westworld 2. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Bölümün en duygusal bölümü tartışmasız Maeve tam kızına kavuştuğunda kızının başka bir kadına anne demesi. Bu sekansta Lee Sizemore’un Maeve ile empati kurabildiğini ve aralarında dostane bir ilişkinin başladığının sinyallerini aldık. Tamam, Sizemore Mesa’ya haber verip parktan kurtulmaya çalışıyor olabilir fakat çoğu insanın yapacağı tercihi yaptı orada diye düşünüyorum. Asyalı teknisyen Felix’i anlamakta ise güçlük çekiyorum. Ghost Nation Maeve’e saldırdığında nasıl oluyor da kendi canını Maeve için tehlikeye atmaya bu kadar istekli olabiliyor? Dizinin iki sezondur yapmaya çalıştığı şey izleyiciye robotların da insanlara çok benzer olduklarını anlatmak. Hikâyenin robotlar üzerinden dönmesi ve Dolores, Maeve gibi sempatik karakterlerin dizide olmasının sebebi de bu zaten. Güzel, hoş da ben robotların yaşam haklarını fanatik bir biçimde savunacak kadar ikna olamıyorum diziyi izlerken. Hele hele Felix çok abartı bir örnek oluyor robot ve insan ayrımı yapmayan karakterler arasında. Arnold ve Ford yaratıcılardı, bir nevi Tanrı görevi görüyorlardı. Kullarının özgürlüğü için kendi canlarını feda etmeleri mantıklı tabii fakat diğer karakterlerin bu tarz girişimleri pek aklıma yatmıyor. Felix’in yaptığı aynı fedakârlığı dördüncü bölümde de William Lawrance’ın ailesi için yapmıştı ve bu da ikna edici gelmemişti bana. Her neyse… Maeve ile Ghost Nation’ın lideri arasındaki diyalogda ise lider ilginç bir yorumda bulunuyor: “Bizimle gel, biz aynı yol için yaratılmışız.” Tahminime göre Ghost Nation’ın lideri de öz farkındalığa sahip, yani uyanık. Fakat önceliği insanları robotlardan korumak olabilir. Belki de Ghost Nation insanlarla robotlar arasında bir köprü görevi görüp uzlaşıyı sağlayacaktır, kim bilir?

Westworld 2. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Son birkaç bölümdür merak ettiğim şeylerden biri de William ile kızı Emily arasındaki ilişkiydi. Dizinin bu ilişkiyi ince eleyip sıkı dokuduğunu düşünüyorum. İlk sezondan beri bahsi geçen William’ın çekirdek ailesiyle ilgili konular hakkında ikilinin yüzleşmelerine şahit olduk ve dürüst olmak gerekirse usta oyuncu Ed Harris can verdiği William karakterinin acımasızlığından ödün vermeden duygusallaşmayı becerebilmiş ve seyirciye de William’ın kızına beslediği duyguları usulüne uygun yansıtabilmiş. William Ford’un, kızı Emily’nin robotunu yaptığını düşünüyor. Bu yüzden Raj World’teki fillerle ilgili o soruyu soruyor. Ertesi sabah Emily’i terk etmesinin ise iki olası sebebi var. Birincisi Westworld’ü bırakmak ve Ford’un yeni oyununa kızını sürüklemek istememesi. İkincisi ise Emily’nin halen bir robot olduğunu düşünmesi. Ben oyumu birinciden yana kullanıyorum.

Sezonun en gizemli ikilisine gelelim: Bernard ve Elsie. Bernard’ın bu sezon kritik bir rol oynayacağı ilk bölümden belliydi zaten. Bu bölüm Bernard ile Elsie’nin macerası karşılama ekibinin bulunduğu tesisin girişinde başlıyor. Elsie’nin dediğine göre Kalite Güvence Departmanı Ford’un sisteme yaptığı her şeyi yeniden kontrol altına almaya çalışıyormuş. Fakat her defasında Cradle tarafından engellenmişler. Yine Elsie’nin dediğine göre iklimlendirme kontrolünü Delos tekrar çalıştırabilmiş. Bu ilerleyen zamanlarda robotları büyük sıkıntıya sokabilir. İkili Cradle’ın bulunduğu odaya giriş yapıyor ve Bernard geçmişte bu odaya birini yahut bir şeyi getirdiğini söylüyor. Burada bahsi geçen şey muhtemelen bir insanın bilinci. Bu Ford da olabilir Arnold da. Fakat Ford’un bilincinin Cradle’da olduğunu düşürsek eğer Bernard’ın Cradle’a getirmiş olduğu bilincin Ford’a ait olması daha muhtemel.

Westworld 2. Sezon 6. Bölüm İncelemesi

Ve sonunda Ford geri dönüyor. Fakat tam olarak teorilerdeki gibi değil. Ete kemiğe bürünmüş bir Ford değil gördüğümüz: Ford’un bilinci. Yine de Anthony Hopkins’in diziye dönüşüne çok sevindiğimi söylemek istiyorum. Muhteşem bir oyuncu ve tam bir Sör gerçekten de. Her neyse, sahneye geri dönecek olursak eğer. Dizinin dikkat çekmek istediği bir karakter var Bernard Sweetwater sokaklarında dolaşırken: Greyhound cinsi köpek. Peki, ne özelliği var bu köpeğin? Bildiğiniz gibi parktaki hayvanlar da robot. İlk sezonda Ford’un çocukluğunun robotu o köpeği öldürdü diye Ford ona bu konuda uzun bir nutukta bulunmuştu. Bu sezon önemli bir yer kaplayabilir bu köpek, not almakta fayda var. Mariposa’da Ford’un piyano çalması ise ölmeden önce söylediği son sözlerini getiriyor akla: “Mozart, Beethoven ve Chopin asla ölmedi. Sadece müziğe dönüştüler.” Ford da ölmedi ve kendini müziğe dönüştürdü.

Westworld sadece diziye değil Delos’un web sitesine de hikayenin ilerleyişine göre küçük şaşırtmacalar yerleştiriyor. Sitede Delos’un sözde yapay zekalarıyla mesajlaşabiliyorsunuz. Delos’un güvenlik paneline de ulaşabiliyorsunuz. Güvenlik panelindeki yapay zekanın Backup A (Yedek A) dosyasını geri yüklemeyi seçerseniz eğer Robert Ford ile konuşabiliyorsunuz. Güvenlik paneline buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazılara Buradan Ulaşabilirsiniz

Westworld 2. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

Westworld 2. Sezon 2. Bölüm İncelemesi

Westworld 2. Sezon 3. Bölüm İncelemesi

Westworld 2. Sezon 4. Bölüm İncelemesi

Westworld 2. Sezon 5. Bölüm İncelemesi