Bu sezon ilk altı bölümüyle geleneksel hikâye anlatımının serim ve düğüm evrelerini tamamladı. Yedinci bölümle beraber ise çözüm evresine sert bir giriş yaptık. İlk sezon işlenen zaman dilimleri konusunda giz vermekten kaçınan Westworld, yeni sezonunda pek çok zaman dilimine atlamalar yaptığı için yeni karakterlerle ve çekim yöntemleriyle izleyicinin kafasının diziden soğutacak kadar karışmasını önlemeye çalışıyor. Önceki bölümlerde bu konuda çok başarılı bir tutum sergilese de neredeyse çoğu sekansı Mesa’da geçen bu bölümde izleyiciler hangi zaman dilimini izlediklerinin ayırdına varamamış olabilirler.

Bu bölümün sürprizbozan (spoiler) dolu incelemesinde de hep beraber zaman dilimlerini irdeleyip, yaşanan olayları inceleyeceğiz. Sezon çözüm evresine giriş yaptığı için yeni teorilerden çok çürüyen teorilere yer vereceğim.

Çarpıcı bir sekansla başlıyor bölüm. İlk sezondan tanıdığımız Ford’un parktaki gizli evinde soluğunu alıyor kahramanlarımız. Evin alt katında bulunun Ford’un küçük, gizli tesisinde kameranın odak noktası ise bir önceki incelemede bahsetmiş olduğum Greyhound cinsi köpeğin mekanik iskeleti. Hatırlarsanız bir önceki sezon Ford’un küçüklüğünün robot hali bu köpeği öldürmüştü. Ford da küçük haline bu konuda uzunca bir nutuk çekmişti. Cradle’da (Beşik) Ford ile Bernard’ın ikili sohbetlerinde de yanlarından ayrılmayan Jock isimli bu köpek ilerleyen bölümlerde daha çok gözümüze sokulabilir ve hikâyenin gidişatına ani bir tepkide bulunabilir. Bunun nasıl olacağı ise şu an için tam bir muamma.

Westworld 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Bernard’ın kopyalarının Hale tarafından ifşa edilmesi bir önceki hafta yayınlanan bölüm fragmanında göze sokulan büyük bir sürprizbozandı kanımca. Westworld gibi sarsıcı ve tahmin edilmesi güç sürprizbozanlara sahip bir dizinin böylesine hatalı bir seçimle takipçilerinin hevesini bir nebze de olsa kırması sözünü ettiğim sahneden daha çok şaşırttı beni. Her neyse… Düşük bütçeli Hemsworth’umuz Ashley Stubbs, dizide ön plana çıkmaya başlayan karakterler arasında. Hele hele bu bölümde Delos’u sorgulaması ve kritik olaylara tanık olması ilerleyen zamanlarda izleyicinin gözünde daha değerli kılacak gibi görünüyor bu karakteri.

Bölümün ilk sekansında dikkat edilmesi gereken başka bir detay ise Bernard’ın Theresa’yı öldürdüğünü apaçık hatırlıyor oluşu. Ben de dâhil olmak üzere çoğu teori meraklısının bu sezon birden fazla Bernard olduğunu ve hatta Ford’un katliamından iki hafta sonrasında (İS) sahilde uyananın aslında Arnold’ın bir robotu olduğunu kurgulamaya devam etmesine fırsat vermiyor Bernard’ın Theresa’yı öldürdüğünü hatırlaması. Birden fazla Bernard olma olasılığı halen devam etse de Bernard’ın robot bedenlerinden birinde Arnold’a rastlamayacağız gibi görünüyor. Tabii yine anılara dayanan ve aksini iddia eden bir teori daha var, ondan da Ford ile Bernard’ın ikili konuşmasında bahsedeceğim.

Bernard’ın anılarına kısa göz kırpışlarını saymazsak bu bölümde özellikle Mesa’da geçen sahneleri İS ile geçmiş olarak ikiye ayırabiliriz. İki zaman diliminin ayırdına varabilmek için ise için dikkat edilmesi gereken birkaç husus var: karakterler, olaylar ve konuşmalar. Karl Strand’ın olduğu sahneler İS’de geçiyor. Yani Stubbs ile Bernard’ın Ford’un gizli merkezine götürülüşü, Bernard’ın robot olduğunun ifşa olması ve Bernard’ın Hale tarafından sorguya çekilmesi Bernard’ın sezonun ilk bölümünde sahilde uyandıktan sonrasına ait. Dolores ve takımının Mesa’daki çatışması, Abernathy’nin olduğu sahneler ve Bernard ile Elsie’nin birlikte olduğu sahneler ise geçmişe ait. Şunu da ekleyelim, Bernard ile Hale geçmiş sahnelerde hiç yan yana gelmiyor. Bernard ile Hale’in birlikte olduğu sahneler ise İS’de geçiyor.

Westworld 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Bu bölüm parkın kontrol merkezi Mesa’da büyük bir çatışma söz konusuydu. Dolores’in takımı profesyonel güvenlik güçlerini sinek gibi avlarken Hale ile Stubbs Dolores ile takımının Cradle’daki yedeklerini almak için Mesa’yı bastığını düşünüyordu, tabii durum aksini gösteriyordu. Coughlin önderliğindeki güvenlik güçleri adeta Stormtrooper yahut Polat Alemdar’ın düşmanları gibi ateş ediyordu robotlara. Bu da dizinin gerçekçiliğini sarsıyor, aksiyon odaklı çıtasını düşürüyordu.

Bir önceki incelememde dizinin Hale’i özellikle kötü, şeytani bir karakter gibi göstermeye çalıştığından bahsetmiştim. Dizi bunu öyle tutkulu yapıyor ki Dolores ve takımı Mesa’yı bastığında Hale teknisyene Abernathy’nin kontrol ünitesini kopyalama talimatı verdiğinde hikâyeyi talihsiz bir çelişkiye sokuyor. Eğer kontrol ünitesi rahatlıkla kopyalanabiliyorsa ya da Abernathy’nin kafatası açılıp bedenden kolaylıkça çıkartılabiliyorsa neden Hale bir önceki bölüm Abernathy’i koltuğa çivileme gereği duydu ki?

Bu bölümde sorulara en çok cevap bulduğumuz kısım ise Cradle’ın içinde Ford ile Bernard’ın ikili sohbetiydi. Dizi bize robotların döngülerinin aslında ziyaretçi değişkenine bağlı olarak öz farkındalığa ulaşmalarına yardımcı olduğunu açıkladı bu sahnede. Ford robotlara özgür irade vermişti, hatta Dolores özgür iradesiyle Ford’u öldürmüştü fakat Ford bu ayrıcalığı onlardan alabilecek güce sahipti. Ford’un devasa bir Tanrı kompleksi var. Çoğu zaman bu durum onu karizmatik gösterse de bazen bu durum izleyiciyi bir psikopatla karşı karşıya olduğuna ikna ediyor. Bu bölüm de Ford bizlere psikopat yönünü buram buram gösterdi. Sör Anthony Hopkins’in bir gün bir rolde P90 model bir silahla insan tarayacağını hiç tahmin etmezdim açıkçası.

Westworld 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Cradle’daki sohbetlerinde Arnold’ın evine gittiklerinde Bernard’ın geçmişten küçük kesitler gördüğüne şahit oluyoruz. Bu kesitlerden biri ise Dolores’in ilk prototipine ait. Bu anının bir önceki sezon Arnold’a ait olduğunu biliyorduk. Peki, Bernard nasıl oluyor da Arnold’ın anılarına sahip olabiliyor? Benim fikrim Ford’un Arnold’ın bilincini Bernard kimliğiyle robot bedenine entegre ettiği yönünde. Arnold’a aslında kim olduğunu söylemeyerek onun delirmesini ve bilincinin zedelenmesini engellemiş olabilir. Çünkü Ford’un Cradle’da Bernard’a bahsettiği gibi eğer bilinç bir robot bedene entegre edilirse delirir, bunu James Delos örneğinde de görmüştük. Belli ki daha bunun önüne geçilemedi, çünkü yine Ford neden bir robot bedende değil de Cradle’da olduğunu böyle açıklıyor. Daha bunun önüne geçilemediğinden de Ford halen Bernard’a aslında Arnold olduğunu söylememiş olabilir. Bu arada şunu da ekleyeyim: geçmiş incelemelerde Ford’un Arnold’ı yaratmak için Bernard’ı bir kontrol ünitesini çalmaya götürmüş olabileceğinden bahsetmiştim. Bu bölüm Cradle’daki sohbet bunun aksini kanıtlıyor.

Şimdi ise Ford Bernard’ın kontrol ünitesine Cradle’a sızdığı gibi sızıp Bernard’ın şeytanı oldu. Ona kişiliğinin aksi işler yaptırdı, hatta Mesa’nın sistemini kalıcı olarak kapattırdı. Reddit’teki bir teoriye göre Ford’un işini bitirecek kişi Bernard olabilir. Zihnindeki Ford ile mücadele edip tam anlamıyla bir özgür iradeye ulaşabilir ve ardından onu zihninden silebilir.

Bernard ile Elsie’nin yolları bu bölüm ayrıldı ve İS’de Elsie’ye neler olduğuna dair hiçbir ipucu yok. İlerleyen bölümlerde İS zaman diliminde karşımıza çıkıp bizleri şaşırtabilir. Ya da Diş Hekimliği Fakültesi’ne geri dönebilir.

Westworld 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Maeve, sert görünmeye çalışan fakat konu kişiliğini temellendirdiği değerler olduğunda hemen duygusallaşan bir karakter. Maeve’deki bu duygusal değişim her ne kadar çok hızlı olsa da dizinin kurgusunda çok iyi harmanlanmış. William’a karşı birdenbire kızını korumak için cesur bir tavır sergileyen Maeve, William ölmeden önce onunla yüzleşebilmek için kafasına değil de omzuna ateş ediyor. William pek çok kurşun darbesi alsa da Westworld’te Game of Thrones’taki cesaretin olduğunu sanmıyorum. Demek istediğim dizide kritik rollerde olan karakterler dizinin geleceği için bir zemin oluşturduğundan ve bu tür karakterlerin sayısı Game of Thrones’a göre oldukça az olduğundan kolay kolay harcanmaz. Her ne kadar William’ın geri dönüşü gerçekçi gelmeyecek olsa da izleyiciye hikâye gidişatına bakılırsa bu kaçınılmaz gibi görünüyor. Aynı şey Maeve için de geçerli. Peki ya Lawrence? Lawrence hiçbir zaman bahsi geçen diğer karakterler kadar sağlam zeminler üzerine inşa edilmedi. Yani geri döneceğini sanmıyorum. Lawrence’ın aslında öz farkındalığa sahip olması güzel bir şaşırtmaca olsa da Maeve’i öldürmek yerine onu dinlemesi kişiliğine uygun bir davranış değildi. Bu sahnedeki önemli bir detay da Maeve’in öz farkındalığa sahip, yani uyanık robotlar üzerinde bir komutunun olmamasıydı. Bu da sezonun ikinci bölümünde neden Dolores’i kontrol edemediğini açıklıyor.

Dolores ve ekibinin Mesa’yı işgali ise Dolores’in Abernathy’nin kontrol ünitesini almasıyla sonuçlandı. Dolores mecbur kalarak babasını öldürürken aynı zamanda ona aşılanan ailevi değerlerin ve bağların da kurgusal olduğunu fark etti. Hatta Maeve ile olan yüzleşmelerinde iki karakter de birbirine katkı sağladı. Maeve Dolores’in Teddy’e yaptığını yanlış bulurken Dolores de ailevi değerlerine yenik düşerek hareket etmemesi gerektiğini söyledi Maeve’e. Teddy… Reddit’te ona Teddinator denmeye başlandı ve haklılar da. Yeni Teddy soğukkanlı ve çok acımasız. Hatta Coughlin’in yüzünü dağıtma sahnesi bölümün en etkileyici sahnelerindendi bile diyebilirim. Bölümün en sıkıcı sahnesi ise tartışmasız Dolores ile Abernathy’nin duygusal diyaloğunun olduğu anlardı. Bölüm hızlı ritimlerle hareket ederken o sahnede büyük ölçüde bir durağanlık yaşandı. Dizinin en klişe sahnesi ise Angela’nın destek ekibinden bir elemanı cazibesiyle etkisiz hale getirdiği sahneydi. Hollywood bu klişenin örnekleriyle dolu. Hatta Game of Thrones da bu klişeyi çok kullanıyor. Fakat bu bölümde uygunsuz bir klişeydi kanımca. Müttefiklerinden onlarca kişi ölmüşken o adam intikam almak yerine gerçekten de Angela ile sevişmeyi mi düşünüyordu? O eleman Westworld’ün şu ana kadarki en boş karakteriydi diyebilirim herhalde.

Westworld 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi

Son olarak ölenleri kısaca bir analım. Cihatçı Angela kendini Cradle’ın dibinde patlatarak belki de şimdilik diziye veda etti. Clementine ise Angela’yı kurtarmaya çalışırken çatışmada öldü fakat sezon fragmanında Clementine’ın destek ekibiyle beraber parkta at sürdüğünü görüyoruz. Yani insanların tarafına geçecek şekilde programlanabilir. Abernathy’nin bilinci, yani kontrol ünitesi, bedenini terk etti. Şu an kendi kızında fakat İS’deki Bernard Abernathy’nin kontrol ünitesinin yerini Hale’e söyledi. Lakin ben Hale’in bahsi geçen yerde bulabileceğini sanmıyorum. Ford tarafından kurulmuş bir tuzak olabilir. Tabii İS’ye kadar Ford Bernard’ın bilincinden ayrılmadıysa yahut Bernard onu yok etmediyse… Lawrence ise çatışan üçlüde feda edilebilecek en kolay karakter olduğundan gözlerini yumdu. Geri döneceğini sanmıyorum.

Bu sezonun yedinci bölümüyle beraber artık kaç bölüm geçtiğini değil de kaç bölüm kaldığını sayacağımız bir sürece girmiş bulunuyoruz. Bir sonraki bölümün fragmanında görünene göre Ghost Nation’ın (Hayalet Ulus) geçmişine ve yaratılış hikâyesine göz atacağız.