Sezon boyunca Ghost Nation’dan (Hayalet Ulus) neredeyse her incelemede bahsettik ve sonunda Westworld Ghost Nation ve lideri Akecheta’nın geçmişine geniş bir bölüm ayırarak bizleri aydınlattı. Bir önceki incelemede dizinin çözüm aşamasına girdiğini söylemiştim. Sezonun bitimine iki bölüm kala Ford’un katliamı ile iki hafta sonrası arasındaki boşlukları doldururken parkın görünmeyen yüzünü de heyecan dolu bir tempoyla keşfetmeye devam ediyoruz. Peki, bu özel bölümde Ghost Nation ve Akecheta hakkında neler öğrendik ve bu öğrendiklerimiz hikâyenin gidişatını nasıl etkileyebilir?

Sürprizbozan (spoiler) dolu bu incelemede bu haftaki bölümde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden ve kalan bölümlerde bizleri olası hangi durumların beklediğinden bahsedeceğim

Bakmadan Geçme: Westworld 2. Sezon 9. Bölüm Tanıtımı

Akecheta’nın (Ake) hikâyesinden önce William’ın bu bölümün başında ve sonunda gördüğümüz kısa hikâyesine değinmek istiyorum. Hatırlarsanız, William bir önceki bölüm Maeve’in emriyle derin yaralar almıştı. Bu bölüm ise Ghost Nation tarafından bulundu. Bir önceki incelemede Maeve’in de William’ın da ölmeyeceğinden, Westworld’ün başrolleri öldürme konusunda zayıf bir dizi olduğundan bahsetmiştim. Bir önceki sezon Ford’un ölümü bunun aksini düşündürse de bu sezon Cradle’da (Beşik) Ford’un bilincinin aslında ölmediğini öğrendik. Demek istediğim, halen güncel hikâye gidişatına etki eden bir Ford var ortalıkta. William ve Maeve de hikâye gidişatında önemli rol oynuyorlar ve Westworld, karakterleriyle temellenen bir evren olarak karşımıza çıktığından William’ın aldığı ağır darbelere rağmen gerçekdışı bir biçimde halen hayatta kalmasını alttan almamız gerekecek gibi görünüyor.

westworld 2. sezon 8. bölüm incelemesi

Fakat senaryoda William’ın hayatta kalışı daha gerçekçi işlenebilirdi. Hatırlarsanız sezonun ikinci bölümünde, Lawrence ile olan macerasının başlangıcında William meyhanenin gizli bir gözünden bir sağlık kiti bulmuştu. Eğer halen elindeyse Ghost Nation onu bulmadan önce onu kullanabilirdi yahut aldığı ağır darbelere rağmen sürünerek kasabanın gizli bir noktasına gizlenmiş yeni bir sağlık kiti bulabilirdi. Lawrence’ın öz farkındalığa sahip olması önceki bölümün kritik şaşırtmacalarından biri olsa da William’ı Maeve’in elinden kurtaranın Emily olmasını isterdim. Fakat senaristler gerçekçiliği konusunda kafalarda soru işaretleri yaratan bir yol izlemeyi seçmişler. Belki de ilerleyen bölümlerde William’ın nasıl hayatta kaldığına değinerek izleyiciyi bu gereksiz soru işaretlerinden arındıracaklar. Belki de bu, kabul edip görmezden gelmemiz gereken bulanık bir noktası olarak kalacak senaryonun.

Bölümün sonunda Emily babasını kurtarmaya Ghost Nation’ın yanına geldi. William Lakota dilini öğrenmeye zahmet bile etmemişken Emily’nin bu dili akıcı bir biçimde konuşması baba ve kız arasındaki karakter farkını çok iyi yansıtıyor. Her ne kadar ikisi de parktayken gaddar olsa da William’ın aksine Emily yeniliğe açık bir karakter. William’ın Lakota dilini bilmemesi ise onun için kritik önem taşıyor aslında. Çünkü Ake geçmişini anlatırken çoğunlukla Lakotaca konuşuyor. Ve Ake’nin geçmişinde Ford’un yeni oyunu olan kapıya da pek çok gönderme bulunuyor.

Emily babasını Ghost Nation’ın elinden alırken babasının canını Ake’den daha kötü yakacağını söylüyor. Bana göre burada William’a işkence etmekten bahsetmiyor. William’ın en çok korktuğu şeyden, onu parkın dışına çıkarmaktan bahsediyor.

westworld 2. sezon 8. bölüm incelemesi

Bu bölüm aynı zamanda Maeve’e can veren Thandie Newton, yalnızca mimiklerle nasıl bir oyunculuk performansı sergilenebileceğini gösterdi. Bölümün en büyük şaşırtmacası Maeve’in Mesh Network (Örgü Ağı) yardımıyla kızının zihnine bağlanıp Ake’nin geçmişini dinlemesiydi. Aynı zamanda bu bölüm pek çok duygusal sahneye de ev sahipliği yaptı. Bu duygusal sahneler çoğunlukla Ake’nin geçmişindeki epik hikâye anlatımıyla yoğrulmuş olsa da dizi bu bölümde Lee Sizemore ile Maeve arasındaki duygusal bağa da yer verdi. Fakat keşke yer vermeseydi. Lee Sizemore’un Maeve’e karşı neden bu kadar sempati taşıdığına veya Maeve’in mevcut durumuna neden üzüldüğüne dair bir sebep bulamıyorum. Belki de bu duygusal bağın temellendiği etmen Stockholm Sendromu’nun ta kendisidir. Lakin eğer Lee Sizemore’un değişimi robotların da insanlar gibi özgür olması gerektiğine falan dayandırılırsa hayal kırıklığına uğrarım.

Lee Sizemore’un Maeve’in hayatını kurtarmak için asistana sunduğu bahane ise pek aklıma yatmadı açıkçası. Maeve Mesh Network aracılığıyla diğer robotları kontrol edebilmesi bedeninin tedavi edilmesi için yeterli bir bahane değil kanımca. Direkt olarak kontrol ünitesini bedeninden söküp de üstünde araştırma yapabilir Delos, neden bedenini tedavi etsin? Yahut o kadar yara almış bir bedeni tedavi etmekle uğraşmak yerine ilk sezonda yapıldığı gibi Maeve’in yeni bedeni hazırlanabilir kolaylıkla.

Maeve’in Hale’in elinden bir şekilde sağ kurtulacağından ise neredeyse eminim. Maeve’in ekibi iki bölümdür ortalıkta görünmüyor ve Hector Maeve’den kolay kolay vazgeçecek biri değil, bunu biliyoruz.

westworld 2. sezon 8. bölüm incelemesi

Bölümün adı “Kiksuya” Lakota dilinde “Hatırla” anlamına geliyormuş. Ake Westworld’te öz farkındalığa sahip ilk robot olma ayrıcalığını taşıyor. Lakin Dolores’in aksine parkın dışındaki yaşamı hatırlamıyor gibi görünüyor. Ve yine Dolores’in aksine robotları zorla öz farkındalığa ulaştırmak yerine onlara Maze’in (Labirent) sembolünü göstererek şans tanıyor. Bu uğurda da ne insanlara ne de robotlara elinden geldiği kadarıyla zarar vermiyor. Önceki incelemelerimizde de bahsettiğimiz gibi Ake, Ghost Nation, bu yüzden insanlarla robotlar arasında bir köprü görevi görebilir. Çünkü geniş çerçeveden bakacak olursak eğer bu dizi iki tür arasındaki bir uzlaşıyla son bulacak gibi görünüyor. Ghost Nation’ın da idealleri bu uzlaşıya zemin hazırlayabilir.

Ake’nin Arnold’ın katliamında öz farkındalığa ulaştıktan sonra sevdiği kadın Kohana uğruna arayışa başlayıp tam 10 yıl boyunca hayatta kalmayı becerebilmesine çok şaşırdım açıkçası. Delos Park’taki robotlara yıllık yahut birkaç yılda bir toplu bakım yapmayı, parkı temizlemeyi ihmal ediyor gibi görünüyor. Sevdiği kadını son çare ölümden sonraki dünyada aramaya karar veriyor Ake ve 10 yıllık kesintisiz yaşamı kendi canını almasıyla son buluyor. Mesa ise dikkatsiz güvenliğiyle izleyiciyi şaşırtmıyor ve Ake elini kolunu sallaya sallaya dondurucuya ulaşıyor. Kohana’yı artık tamamen kaybettiğini anladığı yüreğe dokunan o sahnede ise Ake’nin oyuncusu Zahn McClarnon oyunculuğuyla büyülüyor adeta. Bölümün zaten neredeyse bütün yükünü taşırken aynı zamanda dokunaklı sahnelerde şairane bir oyunculuk sergilemesi Zahn McClarnon’u Westworld’ün büyük oyuncuları arasında saymamıza neden oluyor.

westworld 2. sezon 8. bölüm incelemesi

Maze sembolünün Ake ve Ghost Nation tarafından Westworld’ün dört bir yanına dağıtılması ise öz farkındalığa sahip diğer karakterler hakkında beni tekrar düşündürüyor. Maeve, Maze sembolünü ilk defa kızının elindeki taşta görüyor. Lawrence’ın şehri Pariah’ta da görüyoruz Ake’yi. Bu iki karakter Ake aracılığıyla öz farkındalığa erişmiş olabilir diye düşünüyorum. Sonuçta Lawrence’ın nasıl öz farkındalık kazandığını bilmiyoruz ve bunda Ake’nin parmağı olabileceğini düşünmek akla yatıyor.

Kapı sembolünün ise nasıl türediğini öğrendik bu bölümde. Ake, William tarafından at üstünde çırılçıplak terk edilen genç Logan ile karşılaştığında Logan ona kapıdan söz etti ve merakını alevlendirdi. Ake’nin kapıya olan düşkünlüğü William’ın yolunu gelecek bölümlerde yine Ake ile kesiştirecek gibi görünüyor. Ake ile yolunun kesişmesi muhtemel olan bir diğer karakter ise Kohana. Hatırlarsanız bir önceki sezon finalinde dondurucunun boş olduğunu görmüştük. Yani Kohana parkta bir yerlerde…

Son olarak gelecek bölümlerde Dolores ile Ghost Nation arasında büyük gerginlik olabileceğini söylemek istiyorum. Çünkü sezonun ilk bölümünde Karl Strand’ın ekibi tarafından bulunan Ghost Nation üyesinin katili Dolores’ti.

Sezonun bitmesine iki bölüm kaldı ve ben şimdiden üçüncü sezonun açlığını çekmeye başladım bile. Bakalım Westworld’ün ikinci sezonunun çözüm evresinde hangi sorularımıza cevaplar bulacağız ve finalde hangi sorularımız cevapsız kalacak.

Önceki Yazımıza Buradan Ulaşabilirsiniz

Westworld 2. Sezon 7. Bölüm İncelemesi