HBO’nun Babalar Günü’nde izleyicisini üzecek kadar gaddar olduğunu Game of Thrones’un dördüncü sezonunda görmüştük. Benzeri bir stratejiyi Westworld’ün bu haftaki bölümüne uyarlaması kanalın stilistik çizgisinde bu tür nüansları devam ettireceğini kanıtlar durumda. Dolu dolu ve William odaklı bir Westworld bölümüyle karşılaştık bu hafta. Gerilimiyle, duygusallığıyla bizi final bölümünün atmosferine başarılı bir biçimde hazırladı.

Her hafta olduğu gibi bu sürprizbozan (spoiler) dolu incelemede de bölüm hakkındaki ayrıntılara değinirken teorilere de büyük ölçüde yer vereceğim.

Bir önceki bölüm Akecheta’nın geçmişine yolculuk yapmıştık. Bu bölüm ise William’ın geçmişine yolculuk yaptık ve çekirdek ailesinin kendi içindeki çatışmasıyla beraber eşi Juliet’in de intiharının sebebini öğrendik. Fazla söze gerek yok doğrusu… Sezonun şimdiye kadarki en iyi bölümüydü kanımca. Dizide en çok ağırlığı olan karakterlerden biri William ve bu bölümde geçmişiyle yüzleşti. Bu yüzleşmede ise hikâyede karakter derinliğinin ne kadar iyi işlenebileceğinin bir örneğini gördük. Fakat ben, incelemeye Dolores ile başlayacağım.

Westworld 2. Sezon 9. Bölüm İncelemesi

Bu sezonun ilk bölümüne dayanarak Dolores’in takımının Ghost Nation (Hayalet Ulus) ile yüzleşeceğinden bir önceki incelemede bahsetmiştim. Ghost Nation’ın yanında iyi ki Akecheta yoktu, çünkü Dolores’in takımına karşı pek şansları yoktu. İki taraf da katledildi ve kurtulanlar yalnızca Dolores ve Teddy oldu. Tabii kaçan Ghost Nation üyesini saymazsak eğer… İkinci sezonun üçüncü bölümündeki hadise bu bölümde de patlak verdi. Dolores kaçan Ghost Nation üyesinin işini bitirmesini Teddy’e emretmesine rağmen Teddy buna uymadı. Açıkçası ben Teddy’nin değiştirilen programlamasına bu kadar kısa sürede ve kolayca karşı koyabileceğini düşünmüyordum. Birkaç günde yaptığı işleri sorgulamaya, Dolores’i sorgulamaya başladı. Kodlamasından dolayı Dolores’e zarar veremediğinden kendi kafasına sıkarak bu zulmü sonlandırdı. Bir önceki sezon Teddy’nin ölümüne defalarca kez tanık olduk fakat bu sefer yedek bir bilinçten yoksun Teddy, çünkü Cradle (Beşik) onarılamayacak derecede hasar görmüştü. Teddy bu sezon yalnızca bir kere öldü ve bu sefer kendi ölümüne kendi karar verdi.

Bana kalırsa Teddy’nin ölmeden önce Dolores’e söyledikleri Dolores’in ilerleyen zamanlardaki kararlarını ve stratejilerini etkileyecek. Gözünün önünde âşık olduğu adamı kendi hatası yüzünden kaybetmesi büyük bir şok yaratacak karakterinde. Çünkü Dolores için o an bir dönüm noktası. İnsanlar kadar acımasız, hatta kimi zaman daha acımasız olmayı seçtiği bu yolda kendini kötülükten silkeleyebilecek bir noktada şu an.

Bernard ile Elsie ikilisi bu bölüm tekrar bir araya geldi. Tabii öncesinde Hale’in Clementine’ı kodlayarak Delos’un tarafına çekmeyi başardı. Artık Clementine Mesh Network (Örgü Ağı) sayesinde diğer robotları konuşmadan kontrol edebiliyor. Hatırlarsanız, yedinci bölümün incelemesinde Clementine’ın sezon fragmanında destek ekibiyle beraber at sürdüğünden bahsetmiştim. Belli ki Clementine robotlar için büyük bir tehdit olacak ve sezon finalinde de bizi büyük bir mücadele bekliyor.

Westworld 2. Sezon 9. Bölüm İncelemesi

Bu bölümde Ford’un Mesh Network aracılığıyla bilincini başka robota kodlayabildiğini anladık. Maeve’in zihnine bu sayede giriş yaptı ve onunla konuşabildi. Bu da demek oluyor ki Ford Bernard’ın zihninde tutsak değil. Yani Bernard bu bölüm Ford’u silmeye çalıştığında aslında boşuna savaş veriyordu. Her ne kadar Ford Bernard’ın zihninden silinmiş gibi gözükse de ben ilerleyen bölümlerde Bernard’ın zihninde yeniden görünebileceğini düşünüyorum. Çünkü Ford’un Bernard’la daha işi bitmedi. Tabii Ford’un Bernard’ın onu silmesine izin vermemesinin bir diğer sebebi de tanrı kompleksi olarak görülebilir. Yarattığı hikâye bir dış etkiye maruz kaldığında Ford’un ne kadar acımasız olabileceğine ilk sezon Theresa’nın ölümüyle şahit olmuştuk.

Bölümün kritik noktalarından biri de Bernard’ın Elsie’ye bahsetmiş olduğu Forge (Demirhane) tesisi. Cradle’dan büyük olan bu tesis konukların bilişlerini ve DNA’larını barındırıyormuş. Tabii bu Ford’un Bernard’a söylettiği bir yalan da olabilir. Çünkü Bernard Cradle’ın içindeyken Forge hakkında hiçbir bilgi edinememiştik.

Maeve ile Ford’un ikili sohbetinde ise Maeve’in ne zaman öz farkındalığa ulaştığını öğrendik. İlk sezon her ne kadar özgür gibi davransa da Bernard sayesinde aslında programlanmış bir hikâye örgüsünü takip ettiğini görmüştük Maeve’in. Bu bölümde Ford da aynısını söyledi. Ford’un Maeve için planı onu adanın dışına kaçırmak, insanların arasında karıştırmaktı. Fakat Maeve’in kızına olan düşkünlüğü ilk sezonun finalinde trenden inmesini ve parka geri dönmesine neden oldu. Belli ki bu doğaçlama bir karardı ve Maeve öz farkındalığa o trende ulaşmıştı. Ben hep Ford’un favorisinin Bernard olduğunu, Arnold’un favorisinin ise Dolores olduğunu zannederdim. Meğer Ford’un en sevdiği kulu Maeve’miş.

Westworld 2. Sezon 9. Bölüm İncelemesi

Tablette Maeve’in çekirdek izinlerinin açıldığını gördük. Bunun hikâyenin ilerleyen kısımlarına nasıl etki edeceğini bilmemekle beraber bu izni Ford’un mu yoksa Maeve’in mi vermiş olduğundan emin değilim.

Gelelim William ile Emily’e… Bir önceki bölüm Emily William’ı Akecheta’nın elinden kurtarırken onun canını Akecheta’dan daha çok yakacağından bahsetmişti. Hatırlarsanız, bir önceki incelemede ise William’ın canını yakabilecek en kötü senaryonun onu parktan dışarı çıkarmak olduğundan bahsetmiştim. Emily’nin de planı buymuş. İkili destek ekibini beklerken geçmişle yüzleşti ve bu yüzleşme yaşanırken dizi bize Juliet karakterini tanıttı. William’ın alkol problemi olduğunu önceki bölümlerde öğrenmiştik fakat Juliet’in alkol bağımlılığının ne kadar ileri safhada olduğuna dair bir fikrimiz yoktu. Sela Ward, göz kamaştırıcı oyunculuğuyla Juliet’in alkole olan düşkünlüğünü sundu bizlere. Galada, Ford ile William’ın sohbeti sırasında sapıtmaya başlayan Juliet ailenin eve erken vakitte dönmesine neden oldu. William ise Ford’u yalnız başına bıraktığında Ford son oyunundan bahsetti. Bu son oyunla kastettiği şey Maze (Labirent) miydi yoksa Door (Kapı) mıydı bilemeyeceğim. Belki de son oyun hem Maze’i hem de Door’u kapsayan ve beklenenden daha uzun süre devam edecek olan bir hikâyenin ta kendisidir. Aynı zamanda Ford ile William’ın sohbetinde Ford’un hikâyelerine neden Delos’un karışmadığının cevabını da buluyoruz: çünkü Ford William’ın küçük projesine, yani ölümsüzlük projesine karışmıyor.

Juliet kendi içinde büyük bir çatışmada o dönemler. Sebebi de William’ın ilk Westworld deneyiminden sonra bambaşka birine dönüşmesi. Kardeşi Logan’ın ve babası James’in ölümünden William’ı sorumlu tutuyor Juliet. Yalnız kabul etmek lazım, üçlünün evin bahçesindeki tartışması oldukça duygusal ve etkileyiciydi. Fakat Juliet’in intiharını en az Teddy’ninki kadar ani buluyorum. İntihar aylarca muhakemenin sonucu gerçekleşen bir eylem açıkçası. Bir anlık sinirle yahut düş kırıklığıyla bir karakterin intihar etmesi dizinin gerçekçiliğini sarsıyor. Hadi Teddy’nin intiharı belki alttan alınabilir fakat Juliet’in intiharı William’ın iki sözüne bakıyordu belli ki. Tabii William’ın profilini de görmesi buna sebep olarak gösterilebilir. Lakin Juliet’in verdiği kararın anlık olduğunu düşünüyorum. Yani dizinin bu konuda sunmuş olduğu sebepler beni tatmin etmiyor intihar konusunda. Şunu da eklemek lazım; Teddy Dolores’in nasıl bir canavar olduğunu gördükten sonra intihar ediyor. Juliet de William’ın nasıl bir canavar olduğunu gördükten sonra intihar ediyor. Bölümün bize vermek istediği mesaj da bu paralellikte yatıyor zaten. O yüzden mesajın nasıl verildiğine değil de mesajın ne kadar iyi olduğuna göre değerlendirip Juliet’in tatmin edici olmayan intihar sebeplerine göz yumabiliyorum.

Westworld 2. Sezon 9. Bölüm İncelemesi

Bu bölüm Dolores’in olduğu gibi William’ın da karakter devinimi için bir kırılma noktasıydı. Çünkü dikkat ederseniz William hayatında ilk defa bir insan öldürdü. Katil oldu. Ve bu ani değişimin tek sebebi de ne olursa olsun Ford’un oyununu bitirip sonu görebilmek. Juliet’in ölümünden sonra kendini suçlayıp Westworld’te ömrünü devam ettirme kararı alan William, girdiği atmosferde nostalji yaşamış olmalı ki rol yapmayı bırakıp eski karakterine geri dönüyor ve o karakterle iyice özdeşleşip Westworld’teki oyunları takıntı haline getiriyor. Zaten William’ın profilinde karakteristiği zulüm yanlısı, paranoyak ve kuruntulu olarak tanımlanmış. Bu da Emily’nin robot olduğuna kolaylıkla nasıl kendini ikna ettiğini izleyiciye gösteriyor.

Gelelim kritik sahneye; destek ekibinin cihazı William’ın robot olmadığını saptıyor fakat biz daha Emily’nin sonucunu öğrenmeden William destek ekibini katlediyor. Dizi akıllarda şu soru işaretinin olmasını istiyor belli ki. Emily robot mu değil mi? Bence değil ve sebeplerini açıklamadan önce neden dizinin direkt olarak bunun yanıtını vermediğine değinmek istiyorum. İki sezon boyunca bize sempatisini kazandırdığı William karakterinin ani bir şok ile seyircilerin gözünde eksilmesini istemiyor dizi. Bunu aşama aşama gösterirken aynı zamanda William’ın davranışlarını da az önce bahsetmiş olduğum sebeplere dayandırarak karakteri beslemeye devam ediyor.

Emily’nin bir robot olup olmadığına dair Reddit’te pek çok farklı teori dolaşıyor. Hatta William’ın robot olup olmadığı bile sorgulanıyor. Robot olduğuna dair argümanlar güçlü olsa da robot olmadığına dair argümanların da altta kalır yanı yok. Teorilerin ve argümanların kaynak noktası ise Juliet’in 16. yaş gününde Emily’e hediye etmiş olduğu balerinli mücevher kutusu. Emily’nin o kutuyu çöpe attıktan sonra William’a akıbetini bilmediğini söylemesi William’ın profilini nasıl aldığına dair soru işaretleri uyandırıyor izleyicide. Çünkü bildiğimiz gibi Juliet William’ın profilini o kutunun içine koymuştu ve hemen ardından intihar etmişti. Yani kutunun içinden alıp profili Emily’e verebilme şansı olmamıştı hiç. Emily profili kutunun içinden almış olmalıydı. Eğer Emily robotsa, profilin bir kopyası zaten ona Ford tarafından verilmiştir. Fakat Emily’nin William’a profilden destek ekibi gelene kadar bahsetmemesi de William’ı manipüle ediyor olmasından kaynaklanabilir. Kutunun akıbetini profille beraber açıklamayı planlıyor olabilir.

Benim düşünceme göre ise Emily robot değil ve William gerçekten de kızını öldürdü. Hem de dizinin Babalar Günü bölümünde… Çünkü hatırlarsanız eğer William ile Emily ilk yüzleşmesinde Raj World’teki fillerden bahsediyorlardı. Orada William Emily’i yanlış anıyı anlatarak şaşırtmaya çalışmıştı fakat Emily buna kanmamıştı. Eklemeden edemeyeceğim; onca kurşuna rağmen William hayatta kalabiliyorken Emily’nin iki P90 kurşunuyla bilincini kaybetmesi dizinin gerçekçiliğini ve tutarlılığını büyük ölçüde sarsıyor kanımca.

Westworld 2. Sezon 9. Bölüm İncelemesi

Bölümün sonlarına doğru William intihar etmek yerine kolunu kesip robot olup olmadığını kontrol ediyor. Sonucunu göremiyoruz. William’ın robot olup olmadığı konusunda emin değilim açıkçası. Çünkü Westworld bu tip şaşırtmaları seviyor ve William’ın Ford’un katliamında öldüğüne dair sağlam teoriler dönüyor Reddit’te. Ford’un katliamından sonra gördüğümüz William’ın giysisindeki ufak değişiklikler onun bir robot olduğunu düşündürürken kişisel anılarına sezon boyunca geri dönüş yaptığımızdan da bu duruma pek inanasım gelmiyor.

Delos’un konukları nasıl gözetlediğine dair yeni ayrıntılar da öğrendik bu bölüm. Dizinin yaratıcılarından Lisa Joy Reddit’teki soruları yanıtlarken kendisine Westworld’e girecek olsa hangi renk şapkayı tercih edeceği sorulduğunda şapka giymemeyi tercih edeceğini söylemişti. Bunu saçı aracılığıyla DNA örneği toplanabileceğine dayandıran hayranlar şimdi ise dizinin yaratıcısının şapka tercih etmeme sebebini daha iyi anlıyorlar.

Fazla söze gerek yok. Dolu dolu bir bölümle karşımızda oldu bu hafta Westworld. Sezon finalinde muhtemelen geçmiş zaman dilimi ile Ford’un katliamından iki hafta sonraki zaman dilimi sonunda birleşecek ve çoğu soru işaretinden kurtulacağız.