Wolverine’i ölümden geri döndüren Marvel Comics, ölümün en kötüsü olmadığını kanıtlamak istercesine Wolverine’in başından geçen en kötü olayları listeledi.

2014’te ölen Wolverine, geçtiğimiz günlerde Return of Wolverine hikayesiyle aramıza geri döndü. Ölümden dönen Wolverine’in hikayesi bol soru işaretleri yaratırken, Marvel Comics bu efsanevi mutantın başından geçen en korkunç olayları bir araya getirdi. Ortaya da “ilginç” bir liste çıktı.

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

Origin #2 (2001)

Logan’ın orijin hikayesiyle başlayalım. Ya da James Howlett mi desek acaba? Logan’ın kökenini anlatan bu Origin isimli çizgi romanda James’in hastalıklı genç bir çocuk olarak yaşama tutunmaya çabalamasının üstüne bahçıvan Thomas Logan’ın James Howlett’in babasını vahşice öldürmesine tanıklık eder. Bu korkunç olay da mutant genlerini aktif hale getirir. Mutant geninin aktif olmasının getirdiği duygu karmaşasının yanında, annesi onun canavara dönüştüğünü düşünüp reddeder. Nasıl bir başlangıç ama?

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

Wolverine #57 (1988)

Wolverine ile Mariko arasında yaşananları biliyor musunuz? İnanılmaz derecede yıkıcı ve korkutucu bir durum. Hayatınızın aşkı, nişanlınız size onu öldürmenizi söylerse nasıl hissederdiniz? İşte Mariko’daki durum da buydu. Fugu balığının ölümcül zehrinin kullanılmasının adından öleceğini anlayan Mariko, onurunu kurtarmak ve acı da çekmemek için Wolverine’den onu öldürmesini istedi.

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

Wolverine #10-15 (2010)

Aile üyeleri ve arkadaşları Wolverine tarafından öldürülmüş olanlar bir araya geldi The Red Right Hand isimli grubu kurdu. Wolverine olan nefretleri de hepsinin ortak noktasıydı. Bu grup Wolverine’inden intikam almak için onu kandırmayı başardı ve Logan’ın kendi çocuklarını öldürdüğünü ona gösterdi. Logan için muazzam bir depresyon ve yıkım olan bu olayın arkasındaki isim de Daken’den başkası değildi.

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

Uncanny X-Force #34 (2010)

Wolverine’in korkutucu ve bir o kadar da sorunlu oğlu Daken’in ölümünü atlamamak lazım. Babasından nefret eden ve yaşadığı her şey için onu suçlayan Daken ve Wolverine arasındaki son savaşta Wolverine kendi oğlunu boğarak öldürmek zorunda kaldı. Tüm bu olayların da sorumlusunun Sabretooth olduğunu öğrendi üstüne de.

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

Wolverine #10 (1988)

Sabretooth ve Logan en başta arkadaş olsalar da bu durum sonradan değişti. Sabretooth’un vahşi ve çarpık doğası her zaman için ortaya çıkmayı başardı. Wolverine’in doğum gününde Sabretooth, Logan’ın sevdiği insanı yani Silverfox’u öldürdü.

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

New X-Men #148 (2001)

Wolverine bir kez daha sevdiği insanı öldürmek zorunda kaldı. Magneto tarafından uzayda tuzağa düşürülüp, diğer X-Men üyelerinden ayrılan Wolverine ve Jean Grey güneşe doğru ilerleyen bir uzay gemisinde mahsur kaldı. Wolverine bu korkunç sıcağa dayandı ama Jean Grey çok fazla acı çekiyordu. Onu acısını dindirmek için öldürdü. Ardından da onun vücudunu taşıyarak uzay gemisinin kapısını açtı ve kendini Jean Grey ile birlikte güneşe bıraktı.

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

Marvel Comic Presents #72-84 (1988)

Logan en başta kırılması imkansız adamantiyum ile doğmadı. İnanılmaz güçlü iyileşme faktörü vardı evet ama Wolverine haline dönüşmesi Weapon X deneyleri ile oldu. Logan’ı kaçıran ekip, ona inanılmaz işkence ederek kemiklerin adamantiyum ile kapladı. Ardından korkunç psikolojik deneyler yaptılar. Wolverine’in en korkutucu günleri desek pek de yanlış olmaz.

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

X-Men #25 (1991)

Her çizgi roman hayranı Magneto’nun Wolverine’i alt ettiğini duymuştur. Magneto güçlerini kullanarak Wolverine’in adamantiyum iskeletini çıkartıp attı. Bunu yaparken de korkunç bir şekilde, parça parça ve Wolverine’i delip geçecek şekilde yaptı.

Wolverine'in başından geçen en kötü olaylar

Wolverine #66-72 (2003)

Old Man Logan’ın da başlangıcı olan bu hikaye belki de en ürkütücü olay. Mysterio, X-Men Malikanesi’ne gider ve güçlerini kullanarak X-Men üyelerinin saldırı altında olduğunu görmesini sağlar. Arkadaşı olan X-Men üyelerini de kötüler olarak gösterir. Logan çocukları güvende tutmak için düşmanları öldürdüğünü zannediyordur ama aslında kendi arkadaşlarını birer birer öldürür.