Disney ve Fox birleşmesi tamamlandı, X-Men eve döndü ama bu karakterleri Marvel Sinematik Evreni içinde birkaç yıl daha göremeyeceğiz gibi duruyor.

Uzun bir süredir heyecanla beklediğimiz satın alma prosedürleri tamamlandı ve Disney Fox’u resmen sahiplenmiş oldu. Böylelikle X-Men ve Fantastic Four gibi Marvel çizgi romanlarının temelini oluşturan sayısız karakter yeniden evine döndü. Bu karakterler her an Marvel Sinematik Evreninde gözükebilir artık. Film hakları sorunu ortadan kalktı. Ancak, The Hollywood Reporter’ın haberine göre 2021’den önce X-Men’i MCU’da göremeyeceğiz.

THR, eğer Kevin Feige’nin elinde çoktan hazırlanmış senaryo yoksa Disney-Fox birleşmesinin sonuçlarını 2021’den önce göremeyeceğimizi iddia etti. Aslında Marvel’ın Endgame’den sonra resmen duyurduğu tek film var, o da Spider-Man Far From Home. Disney’in açıkladığı takvime baktığımız zaman da 2 film 2020’de 3 film de 2021’de gözüküyor. The Eternals ve Black Widow’a artık kesin gözüyle bakıyoruz. Yine benzer şekilde James Gunn ile anlaşıldı ve Guardians 3 geliyor. Shang-Chi filminde de ilerleme var. Bunlara ek olarak Black Panther 2 ve Doctor Strange 2 üstünde de çalışmalar sürüyor. Eğer Marvel Studios çok önceden senaryo çalışmalarına başlamadıysa 2021’den önce herhangi bir X-Men ya da Fantastic Four karakterini göremeyeceğiz.

Okumadan Geçme: Erken Bir Avengers vs Thanos Savaşı mı İzleyeceğiz?

Açıkçası THR bu kesin yargıya nasıl vardı bilmiyoruz. Ama gelin durumu beraber değerlendirelim. Doctor Strange 2 üstünde çalışmaların başladığını ilk filmin yönetmeni sosyal medyadan duyurmuştu. Bu film takvimde 2021 döneminde rahatlıkla yer alabilir. The Eternals da Kevin Feige tarafından duyurulmuştu. Buna da o yüzden kesin gözüyle bakıyoruz. Shang-Chi filminin de iptal edilme şansını düşük görüyorum açıkçası. Hem yönetmeni belli oldu hem de Uzak Doğulu olması bu filme verilen önemi arttıracaktır. Eh, James Gunn ve Guardians 3’te değinmeye bile gerek yok sanırım. Şöyle bir bakınca bu listedeki tek zayıf halka Black Widow. Ama bunu çıkarsak bile 4 film garanti, Black Panther 2 hariç. O yüzden THR herhangi bir sızıntıya sahip değilse bile bu varsayım çok makul.

Diğer açıdan bakarsak da Noah Hawley Doctor Doom senaryosu üstünde çalışıyor. Fantastic Four’un asıl kötüsüne odaklanan bir solo film projesi bekliyoruz. Ama hiçbir detay henüz ortada yok. Bu noktada da THR’ın söylediği cümle akıllara geliyor: eğer Kevin Feige’nin elinde çoktan hazırlanmış senaryo yoksa Disney-Fox birleşmesinin sonuçlarını 2021’den önce göremeyeceğiz.