Disney’in 20th Century Fox’u satın almasıyla evine geri dönen X-Men karakterleri Marvel Sinematik Evreni’ne nasıl dahil olabilir?

Artık hepimiz mutantları MCU’da görmek istiyoruz. Peki yüzlerce, binlerce mutant genine sahip insanlar nasıl bir anda ortaya çıkacak? Bu kadar güçlü kişiler yaşanan savaşlarda neredeydi? Neden sadece izlediler? Bu sorulara tatminkar bir cevap olmadan mutantlar gelemez diye düşünüyorum. Peki bir yol yok mu? Var tabii ki.

İlk olasılık The Eternals filmi olabilir. The Eternals filminde Marvel’ın başlangıcına gideceğiz ve yaratım hikayesini izleyeceğiz. Celestials ismi verilen tanrımsı canlıların deneylerini de göreceğiz diye düşünüyorum. En azından Celestials ile ilgili net bilgiler yer alacaktır. X-Men ya da mutantlardaki genler Celestials’ın yaptığı deneyler sonucu olabilir. Sonsuzluk Taşları’nın bu kadar sık kullanılması da bu geni aktif bir hale getirip, mutantların güçlerini kazanmasına sebebiyet vermiş olabilir.

Okumadan Geçme: Spider-Man Odaklı Avengers 5 Teorisi

İkinci olasılık ise çoklu-evren. Spider-Man Far From Home ile çoklu evren kavramına giriş yapacağız. Çoklu Evren 101 niteliğinde olacağına inandığım bu filmin ardından Marvel Sinematik Evreni için uçsuz bucaksız bir kapı açılacak. Çoklu evrenler işin içine girince de Incursion olmazsa olmaz diye düşünüyorum. Incursion en temel anlamda kozmik boyutta çoklu evrenlerin domino taşı gibi birbirine çarparak yok olması şeklinde tanımlanabilir. Mesela çok temel bir ifadeyle daha önce Earth-616 ve Earth-1610 çarpmıştı. Bu çarpışma ancak bir gezegenin yok olması ile durdurulabiliyor. Incursion ya da benzeri bir olayla evrenler arasında canlı geçişi sağlanabilir hatta insanların kozmik boyutta etkilenerek güçlere sahip olması sağlanabilir.

Bizim X-Men ile ilgili iki teorimiz bunlar. Siz ne düşünüyorsunuz? Başka neler olabilir?