Batman v Superman Dawn of Justice filminin en çok eleştiri toplayan yanı çizgi romanların aksine Batman’in düşmanlarını öldürmesi olmuştu. Bu eleştirilere Zack Snyder’dan cevap geldi.

Bildiğiniz gibi modern çağ çizgi romanlarında Batman asla öldürmüyor. Hatta öldürmek onun kırmızı çizgisi. Her ne kadar geçmişte Batman çizgi romanlarda öldürüyor olsa da beraber büyüdüğümüz modern çizgi romanlarda bu karakterin bir çizgisi var. Hepimiz böyle büyüdük, böyle gördük. Zack Snyder’ın da bu şekilde ele almasını bekledik. Doğal olarak bu durum eleştirildi. Soru-cevap etkinliğinde de Snyder bu eleştirilere çok sert bir cevap verdi.

Okumadan Geçme: Thanos ve Hulk Karşılaşmasını Öngören Oyuncak Sızıntısı

“Biri bana Batman’in öldürdüğünü söyledi. Gerçeken mi? Uyanın artık. Durum bu. Bekaretinizi bu filme kaybedip ardından bana gelip benim kahramanım böyle yapmıyor diyorsunuz. Ciddi misiniz siz? Bunları çoktan aştık. Kahramanlarınızın masum olduğunu düşünmenizi anlayabiliyorum ve hoş bir düşünce. Ama kesinlikle hayal dünyasında yaşıyorsunuz.”

Ama Batman v Superman’in temasını ve geçtiği dünyayı düşününce Batman’in öldürmesi pek şaşırtmamalı. Zack Snyder’ın karanlık tonunu tekrar hatırlamamıza gerek yok. Aynı zamanda DCEU’nun Batman’inin fazlasıyla yara almış ve ciddi kayıplar yaşamış olduğunu da belirtmek gerekiyor. Batman’in çizgi romanlardaki bu kuralını çiğnememesi hoş bir detay ama öldürmesi de dünyanın sonu değil. Hepsi farklı birer evren sonuçta.